Akce nadupaná hvězdnými zápasníky dostala vzhledem k mezinárodní účasti výjimku od hlavní hygienička ČR Jarmily Rážové a ministerstva zdravotnictví.

Rozhodnutí se pořadatelé dozvěděli ve středu odpoledne, počítali i se záložními variantami v sousedních zemích nebo v Maďarsku. „Samozřejmě jsme rádi. Dá se říct, že v Brně jsme doma, za posledních pár měsíců jsme tu měli několik turnajů. Mluvíme všichni stejným jazykem, do Maďarska by byla doprava a vše ostatní komplikované,“ řekl Deníku Rovnost promotér Oktagonu Ondřej Novotný.

Po získání výjimky spustili organizátoři testování, aby vyhověli nejpřísnějším bezpečnostním podmínkám. A přicházejí první potvrzení nakažení. „Nějak se s tím pereme. Musíme nahrazovat lidi v týmu i mezi bojovníky. Nechci být konkrétní, zatím se to netýká nejdůležitějších zápasů,“ uvedl Novotný.

Do klece v Zoner Bobyhall si tak večer pravděpodobně stoupnou největší hvězdy. O titul ve velterové váze do 77,1 kilogramu se střetnou David Kozma s maďarským protivníkem Mátém Kerteszem.

V kategorii do 90 kilogramů se utkají Karlos Vémola a Thomas Robertsen z Norska. „Kdyby byla startovka taková, jak jsme ji sestavili, bude to turnaj roku. Takhle pár lidí odpadne, ale i tak jsou hlavní zápasy naprosto fantastické,“ poznamenal Novotný.

O složení všech jedenácti duelů však vzhledem k pozitivním testům jasno není. „Nějaké varianty jsme měli připravené, ale je složité přivést někoho ze zahraničí, cestování z každé země funguje jinak. Těžko se shání někdo, kdo se nebojí podstoupit test, protože pak musí do práce. Překážek je desetkrát tolik než při standardních večerech,“ přiznal promotér.
Na Oktagon 17, který začíná v šest hodin večer, navíc nesmějí diváci. Takže organizátoři mají příjem jen z placeného on-line přenosu, který stojí necelých deset eur, tedy přibližně 270 českých korun.

„Pro nás je to absolutně nenahraditelná ztráta. Plná hala přinese miliony ze vstupného, s nimiž počítáme a podle nich akci nastavujeme. Maximum, jakého teď můžeme dosáhnout, je turnaj za nula, což je určitý způsob vítězství,“ doufal Novotný, že galavečer nebude ztrátový.

Taky pro bojovníky jde o velmi netradiční turnaj, jejich pohyb podléhá nejpřísnějším omezením. „Budeme furt zavření v Bublině na hotelu a nepustí nás ven. V pátek bylo vážení, pak zase musíme na pokoj, máme speciální recepci i vlastní část jídelny, kde se budou nacházet jen lidé s negativním testem, nikdo zvenčí se k nám nedostane. Jsou to velké restrikce, ale chápu je. Kluci si dali práci, aby je vymysleli a dostali výjimku, všichni je respektujeme a jsme v pohodě,“ pronesl Andrej Kalašnik z brněnského Jetsaam Gymu, jemuž se ve velterové váze postaví Ole-Jørgen Mandt Johnsen z Norska.

Do hotelu zamířil včera ráno, pod „zámkem“ zůstal se svým koučem Martinem Karaivanovem. „Vešel jsem do Bubliny a nemůžu se pohybovat ani v hotelu, pokoj opustím, jen když pro mě přijdou, neuvidím ani jiné zápasy. Bude to fungovat jako na UFC ostrově, tímto principem se nechal Oktagon inspirovat. Budeme trochu zajatci,“ pousmál se brněnský bojovník a narážel na Yas Island ve Spojených arabských emirátech, který si vybrala za hostitele turnajů nejprestižnější světová organizace MMA.

Kalašnik musí hned po zápase brněnský hotel opustit a zamíří domů. „Když vyhraju, oslavím to doma jens přítelkyní pohárkem vína, nebo si dám s tátou v klidu pivko,“ hlesl Kalašnik, jenž má přezdívku AK-47.