Čtyřiatřicetiletý Francouz David Belle v sobotu 23. června povede trénink vyznavačů tohoto životního stylu v Čas Aréně. Řekl to pořadatel akce Jan Rušaj.

"Jde teprve o třetí takto velký trénink, na kterém bude působit. První dva byli v Berlíně a Lisabonu," uvedl Rušaj. Dodal, že zatím je na akci přihlášeno 160 zájemců z Česka, Polska a Slovenska. "Jde o kluky, kteří už trénují několik let, ale i o úplné začátečníky. Naším cílem je, aby si hlavně nováčci uvědomili, jak náročný je parkour po fyzické stránce. Špatným přístupem k přípravě mohou tělu spíše uškodit," vysvětlil.

V Česku zatím ne příliš rozšířenou disciplínu, jež se také označuje původním francouzským tvarem Le Parkour, mohou zájemci znát především z internetových videí. Na nich vidí mladé lidi, jak se pohybují mezi domy, přeskakují zábradlí a v náročnějších fázích pak přeskakují z domů na dům. Podle oficiální terminologie je parkour nový urbanistický sport, ve kterém jde o rychlé, efektivní a ladné překonávání překážek bez zbytečných akrobatických kudrlinek.

"Disciplína vznikla na předměstí Paříže. Její vyznavači používají jen vlastní tělo. Ryzí definice je obsáhlá a dá se přirovnat k filozofii bojového umění. Je to činnost, při které člověk buduje fyzickou sílu, obratnost a zároveň překonává strach. Tím pak posiluje svou psychiku i v běžném životě," uvedl Rušaj.

Dodal, že zařídit účast zakladatele této disciplíny, který v poslední době natáčel řadu akčních filmů a televizních seriálů, v Ostravě bylo velmi náročné. Jen získání telefonního čísla mu trvalo tři měsíce. Nakonec se se setkali v Ostravě, kde se Belle podílel na natáčení filmu Babylon A. D., který bude v kinech ještě v letošním roce.

Sobotní čtyřhodinový trénink, který je otevřený i pro veřejnost může navštívit i široká veřejnost. V hale bude připraveno několik překážek, na kterých bude Belle předvádět své schopnosti a učit své následovníky. "Po obědě se pak přesuneme do lanového centra v Ostravě-Petřkovicích, kde si všichni můžou vyzkoušet, co se neučili," řekl pořadatel.

Rušaj se disciplíně parkour věnuje čtyři roky. Velmi intenzivně trénuje posledních šest měsíců. Přípravu zintenzivnil právě kvůli příjezdu svého guru. Ostravu považuje za město, které je ideální pro tuto činnost. "Je to betonový džungle, kde jsou tisíce překážek," řekl. Dodal, že jeho oblíbenou trasou pro běh je území mezi Komenského sady v centru města a Mariánskými Horami. "Vím, že na 30 místech můžu parkour použít," řekl.