Už tuto sobotu odstartuje v areálu Dolní oblasti Vítkovice závod běžecké série RunTour, který ve své krátké historii vůbec poprvé zavítá nejen na území města Ostravy, ale vůbec do celého Moravskoslezského kraje.

Výherci soutěže - vyhrajte s Deníkem startovné 
Majiteli unikátního kódu, kterým zaktivují své RunTour ID a získají tak startovní číslo, se stali: 
Marek Bukovan
Mirek Pechacek
Marek Gavenda
Marek Cvitanovič 

Jak v rozhovoru pro Deník potvrzuje jeden z organizátorů této akce, Richard Valoušek, závod je připraven a jen se čeká, až v kalendáři nadejde 28. červen. „Město Ostrava, které RunTour podporuje, bylo nadšené udělat tuto akci zrovna v tomto areálu, ale trochu se zdráhalo nad detaily. Proto ještě před pár dny jsme ladili definitivní podobu trasy závodu, ale už i to je hotovo. Jsme tak připraveni," uvádí Valoušek, přičemž sám neví, co od ostravského závodu má očekávat.

„Zatím jsme vždy měli vyprodánu kapacitu účastníků a také diváků přišlo vždy hodně, takže uvidíme, jak to dopadne tady. Byli bychom ale nadšení, kdyby to bylo podobné jako posledně v Hradci Králové," přeje si povedený závod se stejným ohlasem. „Každopádně se už těšíme, až to vše vypukne a Ostrava uvidí první závod RunTour," dodává Richard Valoušek, jeden z „otců" této série.

Mapa závodu. Nejprve se vraťme k původu RunTour. Jak se zrodil nápad a myšlenka organizovat takovou sérii závodů v průběhu roku?

Bylo to v době velkého běžeckého boomu, který vlastně trvá dodnes. Všichni běhají, Češi se do toho doslova zbláznili. To je úžasné, a proto jsme se rozhodli to podporovat. Zároveň jsme ale zjistili, že chybí závod pro nadšence. Existují maratony, půlmaratony, kde běží dvanáct tisíc lidí, ale to je spíše pro profesionály, protože člověk z ulice nepůjde na maraton. Kdežto pět nebo deset kilometrů zaběhne každý, jen někdo za dvacet minut a jiný za hodinu. Chybělo to tu, a proto jsme se rozhodli to dělat.

Vypadá to, že máte kladný ohlas, když letos pokračujete už třetím ročníkem…

Kdyby jen kladný přímo nadšený! Přijde mi, že závod od závodu je to lepší a lepší. Pozitivní je, že hodnocení můžeme stavět právě pouze na ohlasu, ne třeba na penězích. Jde to nahoru a jsem tomu jenom rád.

Kolik osob se vůbec podílí na organizaci jednotlivých závodů?

Stabilně po celý rok na tom pracují pouze tři lidé. K tomu vždy nabalujeme lokální pořadatele. To znamená, že oslovíme místní atletický klub, který místo zná, připraví trasu, zázemí a dobrovolníky. To je zřejmě nejlepší možné řešení.

Do Moravskoslezského kraje s RunTour přicházíte poprvé. Kdy padlo rozhodnutí, že letos se poběží také v Ostravě?

Definitivní stanovisko přišlo v březnu, což je samozřejmě pozdě, protože běžci mají už v lednu nebo únoru hotové termínovky na celý rok. Každopádně už teď víme, že se nám do závodu hlásí především Ostravané, což je cíl náš i vedení města.

Proč se Ostrava neobjevila už v předešlých dvou ročnících? Přece jen je to třetí největší město v republice a dalo by se očekávat, že bude mezi prvními v programu.

Dnes už ani nevím. Prostě jsme začali na určitých sedmi městech, rozvrhli jsme si takto síly a po zaběhnutí seriálu zkoušíme i další. Teď je to Ostrava, příští rok to bude třeba jiné město, například Karlovy Vary, o které je zájem.

Čí zájem?

Ohlížíme se hodně na názor samotných závodníků. Právě oni jsou pro nás důležití v tom, kde se poběží, a koneckonců právě běžci si Ostravu vyžádali, protože jim místní prostředí chybí. Proto jsme rádi, že nás město oslovilo a máme možnost tady závod organizovat.

To znamená, že prvotním iniciátorem toho, že se závodí v Ostravě, bylo město, které vám to nabídlo.

Ano.

Zřejmě areál Dolních Vítkovic vám byl rovněž nabídnut ze strany města. Jak jste na to reagovali a co jste si mysleli o tom, že by se mělo běžet zrovna zde?

Osobně musím říct, že to hrozně kvituji, protože si myslím, že to k Ostravě patří. Lidé, kteří nejsou z Moravy nebo Slezska, tak Ostravu v mnohém podceňují, nevědí, že je tady možnost závodit v zajímavém prostředí bývalé železárny, která je kulturní památkou. A takhle k tomu chceme přistoupit. Není to o tom, že lidi ženeme mezi továrny, ale na místo, které má svou historii.

Předpokládám, že roli hrál mimo jiné i fakt, že Ostrava je pro rok 2014 evropským městem sportu…

Samozřejmě tato skutečnost naší iniciativě jen přispívá a byl to jeden z důvodů, proč to tady je. Zvlášť když naše heslo je „Zvednout město z gauče". Přesto to ale nevnímáme jako jednorázovou akci jen pro letošní rok. Ostrava je významné město v České republice a mělo by v programu mít své stabilní místo i pro následující léta.

Bude podle vás právě závod v severomoravské metropoli jiný než ty předchozí, zvlášť když se běží v prostředí bývalé továrny?

Vždy a v každém městě se snažíme, aby to bylo jiné, unikátní. Ostrava by neměla být výjimkou. Je to ale hodně o tom, co nám dovolí město. Třeba v Liberci se běh koná u zoo, v blízkosti lesa. Je ale pravda, že město Ostrava chtělo závod právě do areálu Dolní oblasti Vítkovic, jinak bychom vybíhali klasicky z Masarykova náměstí. V každém městě se snažíme najít něco nového, specifického a třeba zařadit do profilu trati i přírodu. Každopádně v Ostravě bude závod úplně specifický.

V Ostravě se poběží už čtvrtý díl letošní série. Jak jste spokojeni s předchozími závody v Českých Budějovicích, Plzni a Hradci Králové?

Při všech třech závodech byly naplněny kapacity jednotlivých kategorií až po limit, což je tisíc závodníků. Z toho plyne také naše maximální spokojenost.

Právě na důvod limitu jsem se chtěl zeptat. Přece jen jsou i v České republice závody, kde běží mnohem více lidí, tak proč při RunTour omezujete počet startujících?

Důvod je jednoduchý: chceme, aby si to lidé užili. Nepotřebujeme závod, kde poběží deset tisíc běžců a bylo to anonymní. Jsme rádi, že se mezi sebou známe. Posledně v Hradci Králové jsme to vyprodali až chvíli před startem, ale předtím v Plzni bylo plno už týden dopředu. Bereme to jako takový „rodinný závod".

To znamená, že už máte určitou skupinu běžců, kteří startují na všech závodech, a ty pak doplňují vždy místní?

Přesně tak. Máme skupinu nadšenců, kteří objíždí všech sedm závodů. Loni už to bylo asi osmdesát lidí, přitom o rok dřív jich bylo jen dvacet. V tomto roce tak věříme, že bychom se mohli dostat přes stovku, klidně ke sto padesáti závodníkům.

Registrujete i závodníky, kteří to více než zábavu berou jako soutěž a chtějí vyhrávat?

Ano, ale nutno říct, že pro ně to primárně neděláme. Děláme to pro nadšené lidi, kteří to tady chtějí zažít a zkusit si to. Je to amatérský závod.

Zajímavá je jedna věc a tou je reklama, respektive propagace. Nejenže se člověk v centru nebo jeho okrajových částech nedozví, že se tady nějaká běžecká akce koná, ale ani v okolí Dolních Vítkovic jsem si ničeho nevšiml. Proč?

My nemusíme a nemáme potřebu oslovovat masy lidí. Naším cílem není mít všude billboardy, plakáty a být pořád na očích. Rádi komunikujeme přes internet, média, sociální sítě, takže to málo, co za reklamu po městě máme, nám stačí. Je to takový rodinný a skromný závod, kde když budou lidé chtít, tak si cestu najdou. Navíc jsme zorganizovali happening, aby lidé věděli, že se to koná. Spolupracujeme také s televizí Nova i dalšími médii. Je ale pravda, že v Ostravě je to pro nás trochu těžší, jelikož je to tady první rok a nikdo o tom moc neví.

Každému z přihlášených na ostravský závod nabízíte padesátiprocentní slevu startovného pro příští závod v Liberci…

Tohle máme z Jizerské padesátky, kterou také organizujeme. Máme zkušenost, že lidé neběží, protože nechtějí se přihlásit sami. Tak nás napadlo to, co děláme u Jizerské padesátky, že dáme padesátiprocentní slevu ze startovného na další závod, aby měl motivaci vzít příště třeba kamaráda nebo příbuzného.

Uvažujete do budoucna o rozšíření seriálu?

Seriál rozšířit chceme o města, ale ne o kapacitu. To znamená, že přibudou další místa, ale seriál během roku zůstane jen o sedmi částech.