Šmejkal: Klukům budu fandit dál

Trenér Zdeněk Šmejkal. Dva roky byl pravou rukou Nizozemce Stewarta Bernarda, další dvě sezony Zdeněk Šmejkal (na snímku vlevo) jako hlavní kouč české volejbalisty vedl. Smlouva mu skončila po ME 2015. Před pár dny ho vystřídal Španěl Miguel Falasca, působící v polském Belchatowě, jeho asistentem se stal liberecký Michal Nekola.

„Ne že bych nechtěl úplně pokračovat, tyhle nabídky se moc neodmítají, ale cítil jsem se také zodpovědný za výsledky reprezentace. Po tom, co jsme nepostoupili ze skupiny, jsem bral automaticky, že by měl dostat příležitost někdo jiný," vrátil se čtyřiapadesátiletý trenér k podzimnímu šampionátu v Bulharsku.

„U reprezentace jsem byl čtyři roky a během nich neměl dovolenou. Bavilo mě to, ale cítil jsem, že už mám volejbalu až nad hlavu a potřebuji trošku odpustit," řekl Šmejkal, který až do loňska vedl i extraligové volejbalisty VK Ostrava.

„Ze strany nového vedení klubu mi bylo naznačeno, že už není moc v jejich zájmu, abych dál působil v reprezentaci, a že by bylo fajn, kdybych byl v Ostravě i na letní přípravu družstva. I tohle jsem vzal v potaz a paradoxně se mi od stejných lidí dostalo vyhazovu, ale to je život," připomenul Šmejkal, že současná správní rada, která se soudí o vedení klubu s tou původní, mu na začátku prosince dala výpověď.

Jaké pro něho byly čtyři roky se lvíčkem na prsou? „To je sen každého trenéra. Reprezentace je svět úplně jiného volejbalu, otevřou se vám dveře k novým informacím i filozofii," usmál se zkušený kouč. „Ač spolupráce se Stewartem Bernardem nebyla moc idylická, dala mi strašně moc, byl to člověk pracovitý a v určitých oblastech velice erudovaný, takže se mi víc otevřely oči," prozradil Šmejkal, který nyní působí u SG Union Raiffeisen Waldviertel, čtvrtého celku rakouské ligy.

„Za možnost vést reprezentaci jsem moc rád, v životě bych to neměnil, ale myslím si, že je načase, aby tam přišel nový impulz. Nezanevřel jsem, klukům budu držet palce dál. Falasca je trenér špičkového týmu v polské Plus lize, takže má kvality a dost jim dá, i co se týká volejbalu," konstatoval Šmejkal.

„Trošku mě bude asi jen mrzet, když se v reprezentaci zase sejdou všichni, kteří třeba nemohli na Evropu, protože výsledek mohl dopadnout jinak, kdyby tam byli univerzálové Honza Štokr nebo David Konečný. Ale to jsou jen ‚kdyby', a na ta se nehraje. Myslím, že jsme odvedli kus poctivé práce, a jestli pod trenérem Falascou dosáhne tým lepších výsledků, budu jenom rád," řekl bývalý kouč českých volejbalistů.

Pommer: Těším se. Je to výzva

Zdeněk Pommer mladšíMá zkušenosti z práce asistenta u českých družstev kadetek a juniorek. Na stejné pozici teď bude trenér TJ Ostrava Zdeněk Pommer mladší (na snímku vpravo) pokračovat u volejbalové reprezentace žen. Do svého týmu si ho vybral německý kouč Alexander Waibl, který na lavičce minulý týden nahradil Itala Carla Parisiho.

„Vím, že to zní jako klišé, ale pro mě je reprezentace čest a odměna za mnohaletou práci v extralize. Na druhé straně je to pro mě i výzva, na práci s realizačním týmem i hráčkami se už těším," svěřil se Pommer, který ve středu dovedl ostravské volejbalistky k historicky první stříbrné medaili v Českém poháru. V minulosti získal i bronz jako asistent trenéra Martina Demara u extraligových mužů Opavy.

„Spoustu holek znám z mládežnických reprezentací, s kadetkami Helenou Havelkovou, Julčou Kovářovou a Anetou Havlíčkovou jsme byli na mistrovství světa, a s juniorkami, což byl ročník Míši Mlejnkové, vloni a předloni na Evropě," připomenul jednačtyřicetiletý kouč své někdejší působení u českých výběrů.

I proto dobře ví, že letošní léto stráví v hale. „Už jsem v tomhle modelu pracoval, takže jsme se dohodli doma s manželkou a rodinou, jak to budeme dělat. Hrozně důležité bylo také domluvit se v klubu, kde máme skvěle rozjetou sezonu. S vedením jsme si vyjasnili, jak bychom to mohli dělat dál, teprve potom jsem přijal nabídku svazu," přiblížil Pommer, co předcházelo jeho rozhodnutí.

S trenérem Waiblem se ještě nesetkal, ale přes sociální sítě je s ním ve spojení. „Nikdy jsme se osobně neviděli, ale vím, že je to kvalitní trenér, který má s týmem Drážďan úspěchy v německé lize a také zkušenosti z mezinárodní klubové scény. Budu od něj chtít co nejvíc pochytit a naučit se, já zase dám do nároďáku svůj um a filozofii, takže si myslím, že se budeme vzájemně doplňovat. Věřím, že to bude super," očekává Pommer výbornou spolupráci.

„Myslím si, že současný volejbal je o nových věcech. Platí nějaké principy a pravidla, ale musí se jít stále kupředu, takže na nové věci i práci se opravdu těším," má jasno ostravský kouč. Jaký je jeho první úkol? „Letos nás čeká Grand Prix a kvalifikace na mistrovství Evropy. Na první reprezentační sraz začátkem května musíme udělat širší nominaci, ve které by měly být nejlepší hráčky ze zahraničí i z české extraligy. Vybrat vhodné lidi teď bude nejdůležitější úkol," vysvětlil Pommer.

Ještě předtím by ale s Ostravou, která je dvě kola před koncem nadstavbové části v tabulce třetí, rád obstál v play-off nejvyšší domácí soutěže.