Škola, která vyhraje sportovní den s programem Kids Athletics - Dětská atletika IAAF, bude dějištěm besedy a autogramiády oštěpařského světového rekordmana. Patronem projektu je totiž Jan Železný.

Jedna z hlavních doprovodných akcí letošního 46. ročníku mezinárodního atletického mítinku je určena žákům základních škol s ročníkem narození 1994/95. Uskuteční se v úterý 26. června od 10 hodin na rozcvičovací ploše Městského stadionu. „Snažili jsme se vymyslet něco pro žáky ostravských základních škol. Jde o premiéru, podobná akce se v rámci Zlaté tretry nikdy nekonala,“ říká garant akce Petr Juříček ze ZŠ Porubská 832, která je pořadatelem a hlavním organizátorem programu Kids Athletics.

V netradičně pojatých atletických disciplínách - hodu, skoku, hladkých a překážkových bězích - budou soutěžit reprezentanti devatenácti českých škol, osmnácti ostravských a také jedné z Prahy. Soutěže budou probíhat zábavnou formou. „Tak obrovský zájem mě skutečně překvapil, z vlastních zkušeností vím, že podobných akcí se v Ostravě účastní maximálně do deseti škol,“ pokračoval Juříček. Přijedou i zástupci jedné z pražských základních škol. „Do Ostravy každoročně jezdí na celý týden a účastní se i populární Čokoládové tretry,“ řekl dále Petr Juříček.

Pořadí bude určeno na základě celkového výkonu družstva (pět chlapců a dívek plus dva náhradníci) po sečtení výsledků všech disciplín. „Disciplíny jsme dávali dohromady se zástupci atletického klubu SSK Vítkovice, Krajským atletickým svazem a Asociací školních sportovních klubů,“ vysvětlil Juříček.

Vyhlášení prvních šesti nejlepších škol proběhne o den později těsně před zahájením hlavního programu Zlaté tretry, nejvýznamnějšího atletického mitínku v České republice. Jeho organizátoři, kteří se na projektu Kids Day - Dětská atletika IAAF podílejí, si právě od programu pro mladé fanoušky atletiky slibují zajištění divácké kulisy na tradičně hvězdném ostravském podniku.

První tři školy obdrží sadu programu Kids Athletics v ceně deset tisíc korun (dětské překážky, oštěpy, stopky, házecí raketky, kriketové míčky, kužely, medicimbaly, švihadla a další). Každý soutěžící pak dostane tričko s logem Zlaté tretry, vedoucí družstva obdrží sprotovní vybavení od firmy Mizuno. A hlavně, vítězná škola se 27. června dopoledne dočká autogramiády s Janem Železným.