„Bylo důležité, že se závod dobře rozběhl, o to se postaral Lukáš Chwistek z našeho týmu. Druhý kilometr jsem sice zvolnil, ale já jsem to udělal asi záměrně, protože jsem chtěl mít co nejvíc sil v závěru," popsal Jakub Zemaník průběh závodu v předprogramu mítinku Czech Indoor Gala. „Je pravda, že to pak bylo na hraně limitu, ale díky publiku, které mě opravdu hodně podpořilo, jsem ze sebe vymáčkl všechny síly a dotáhl to do konce. Mám limit a za to jsem nesmírně šťastný," usmál se při pohledu na zaplněnou halu.

Zemaníka nehnali jen diváci, hodně mu pomohl i Augustin Šulc, trenér už zmiňované Simony Vrzalové, který se v úterý na část programu zhostil role hlasatele a po celý čas běžce informoval o tom, jak si vede. I proto nejlepší vítkovický atlet posledních sezon neměl obavy, že by mu nominace na HME měla uniknout. „Všechny mezičasy napovídaly tomu, že limit splním, takže když závod probíhal a já sledoval ubíhající sekundy, získával jsem větší a větší pocit jistoty, že to zvládnu," zdůraznil poté, kdy poděkoval trenéru Šulcovi za vydatnou pomoc.

Výsledný Zemaníkův čas lehce nad osm minut třeba i v porovnání s tím, co běžci dosáhli na předchozím halovém evropském šampionátu v Praze, signalizuje, že mladý český atlet zatím asi nemůže pomýšlet na nějaký velký výsledek v Bělehradě. „Splněním limitu mé snažení ale nekončí. Dobře vím, že takový čas je skutečně v Evropě jen průměrný, ale pro mě to je posun o devět vteřin," podotkl Jakub Zemaník, kterému hodně pomohlo, že v poslední době nemusel s trenérem Vladimírem Černým nijak měnit tréninkový a závodní plán. „Už půl roku v kuse jsem naprosto zdravý a taky jsem už zkušenější a v závodech se dokážu lépe zorientovat," doplnil.

A právě zdraví společně se splněným limitem pro Bělehrad umožní velkému milovníkovi Beskyd se v klidu připravit i na halové mistrovství republiky. „Otázka je, jakou trať zvolím – ještě zvážím, jestli to bude trojka nebo patnáctistovka. Ale jinak všechno už teď budu směřovat do Bělehradu, abych tam prodal to nejlepší, co ve mně je," dodal český atletický reprezentant Jakub Zemaník.

PŘEHLED ČESKÝCH LIMITÁŘŮ PRO BĚLEHRAD

Muži – 40 metrů: Pavel Maslák a Patrik Šorm, 800 a 1500 metrů: Filip Sasínek, 800 metrů: Jan Kubista, 1500 metrů: Jan Friš, 3000 metrů: Jakub Zemaník, 60 metrů překážky: Petr Svoboda, tyč: Jan Kudlička, koule: Tomáš Staněk a Ladislav Prášil, sedmiboj: Adam Sebastian Helcelet, Jiří Sýkora a Marek Lukáš.
Ženy – 60 metrů: Klára Seidlová, 400 metrů: Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, 800 metrů: Lenka Masná, 800, 1500 a 3000 metrů: Diana Mezuliáníková, 1500 metrů: Simona Vrzalová, výška: Michaela Hrubá, tyč: Romana Maláčová.