Ve dvacet hodin zazní na Prokešově náměstí česká hymna, zdravici přednese prezident IAAF Lamin Diack a za zvuků hymny IAAF budou vztyčeny vlajky. Všichni účastníci rekordního šampionátu v historii jsou už na místě, včerejšek byl dnem, kdy se seznamovali s Ostravou. Navštívili i Hornické muzeum v Ostravě, ale také se na Městském stadionu setkali s legendami světové atletiky.

I když nakonec déšť původní program poněkud pozměnil, na dobré náladě účastníků setkání to nic nezměnilo. Ve speciálním programu, takzvaném Clinic IAAF Ostrava Masterclass, si mohli popovídat s bývalou královnou běhu na 400 metrů, francouzkou Marii-José Pérecovou, dvojnásobnou olympijskou vítězkou v běhu na 800 a 1500 metrů Světlanou Mastěrkovovou z Ruska, bývalými českými reprezentantkami Ludmilu Formanovou a Šárkou Kašpárkovou, dánským světovým rekordmanem na 800 metrů Wilsonem Kipketerem nebo jeho britským předchůdcem, dnes dvaapadesátiletým Steve Ovettem. Ten se přiznal, že nyní toho už více najezdí v autě než naběhá, sáhl si na poněkud vystouplejší bříško a vysekl poklonu opodál stojícímu Kipketerovi.

Rodák z Keni, který od roku 1995 reprezentoval vlast své manželky - Dánsko, byl v mžiku obstoupen mladými keňskými atlety a z rozjařené skupinky se ozýval nevázaný smích. Včera byla ještě na Městském stadionu uvolněná atmosféra, od středečního dopoledne už půjde veselí stranou.

Na řadu přijde boj o centimetry či sekundy. Atletické naděje z celého světa jsou si vědomy, že mistrovství může být tím pravým odrazovým můstkem jejich pozdější slavné kariéry.