Jeho velkým soupeřem však bude Zersenay Tadesse z Eritrey, senzační úřadující mistr světa v krosu a silničním běhu.

Mottram loni v Aténách porazil dokonce slavného Kenenisu Bekeleho, který prohrál na krosovém šampionátu v keňské Mombasse také s Tadessem. Šestadvacetiletý vytrvalec poběží jediný závod na 5000 metrů před svým startem na mistrovství světa v Ósace. "Bude pro mě ctí běžet v České republice, která byla domovem velkého závodníka Emila Zátopka. V Austrálii byl a je velmi populární," vzkázal Mottram přes manažera mítinku Alfonse Jucka.

Pětadvacetiletý Tadesse má bronz z olympijských her na 10.000 metrů. Oba se budou snažit vylepšit svá maxima - Mottram umí 12:55,76 a Tadesse 12:59,27. Tadesse se po neúspěšném útoku na světový rekord v půlmaratonu chystá už pouze na dráhové starty.

K ostatním hvězdám mítinku patří švédský výškař Stefan Holm, koulaři z USA Reese Hoffa a Christian Cantwell, fenomenální ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová, její krajanka a světová rekordmanka v hodu kladivem Taťjana Lysenková či sprinteři Francis Obikwelu z Portugalska a Brit Jason Gardener. Chybět by neměla ani česká elita.