Běh na 100 metrů bude na mezinárodním atletickém mítinku v Ostravě 27. června jednou z hlavních disciplín a rovněž druhým ročníkem memoriálu zesnulého generálního sekretáře mezinárodní federace IAAF Istvána Gyulaie.

Gardener je olympijským vítězem ve štafetě na 4x100 metrů a letos se nechal slyšet, že bude usilovat o své první velké zlato i v letní sezoně. Jeho osobní rekord je 9,98 sekundy. "Zlatá tretra bude pro mě důležitým testem v rámci přípravy na MS v Ósace," vzkázal podle manažera mítinku Alfonse Jucka do Ostravy Gardener. V Ostravě už byl dvakrát - v roce 2003 doběhl šestý (10,27) a v roce 1998 čtvrtý v ručně měřeném času 10,0.

Talentovaný Pickering, další britský svěřenec Malcolma Arnolda, je juniorským mistrem Evropy z roku 2005. Jeho osobní maximum na 100 metrů je dva roky staré a má hodnotu 10,22 sekundy. Stovku v Ostravě poběží také loňský mistr Evropy Francis Obikwelu z Portugalska, jedna dráha je rezervovaná pro nejlepšího českého sprintera a organizátoři usilují i o start světového rekordmana Asafy Powella.

K ostatním hvězdám mítinku patří švédský výškař Stefan Holm, koulaři z USA Reese Hoffa a Christian Cantwell, ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová či světová rekordmanka v hodu kladivem Taťjana Lysenková. Chybět by neměla ani česká elita.