Podle nejnovější pracovní verze koordinátorů soutěže by se v poháru mělo poměřit šestnáct týmů z Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska a České republiky. Přesný seznam účastníků ještě neexistuje, ale na světě už je hrací schéma poháru. Podle načrtnutého modelu by šestnáct přihlášených celků bylo rozděleno do čtyř skupin tak, aby se v žádné z nich nepotkaly dva kluby ze stejné země.

„Hrálo by se dvoukolově každý s každým, pak by se první dva týmy z každé skupiny utkaly křížem systémem doma - venku o postup do závěrečného turnaje Final Four,“ řekl novinářům novojičínský sekretář Milan Dvořák. Českou ligu by v soutěži mohly zastupovat APlus Brno, Děčín, Nový Jičín a Pardubice. Všechny kluby potvrdily svůj zájem o účast, i když Brno chce zároveň i do kvalifikace Poháru FIBA.

Vzhledem k tomu, že Středoevropský pohár se bude hrát souběžně s dalšími pohárovými soutěžemi v Evropě, nastala by termínová kolize. „Místo Brna by zřejmě bylo nabídnuto dalším celkům z ligy podle umístění v posledním ročníku, tedy Liberci a NH Ostrava,“ uvedl Dvořák. Česká republika v poháru každopádně bude zastoupena čtyřmi kluby. Dva týmy dodá Slovensko, tři Maďarsko a o zbylých sedm míst se podělí Rakušané s Poláky. „Ve hře jsou tři až čtyři polské a tři až pět rakouských klubů, to se ještě musí dořešit,“ sdělil Dvořák. Středoevropský pohár by měl začít v listopadu, jeho první fáze bude dohrána 12. prosince. Play-off je naplánováno na 13. a 20. ledna, finálový turnaj by se měl uskutečnit v únoru.