Potvrdilo se to na nedávném evropském šampionátu, který se konal minulý víkend v Německu. Akce se zúčastnily výpravy z osmi zemí a ta česká byla jednoznačně nejpočetnější. A taky nejambicióznější. Vždyť v minulosti se stalo pouze párkrát, že některou z medailí získal někdo mimo okruh Čechů. Tentokrát ale nikdo nepřekvapil a český nároďák vybojoval maximální počet cenných kovů.

„Mohli jsme získat deset medailí, po třech v mužích, ženách, juniorech a jednu v družstvech. A máme všechny. Nikdo jiný se mezi nás nedostal a jsem hlavně rád za zlato v družstvech. Za celých patnáct let se před nás nikdo jiný v družstvech nedostal,“ usmíval se Zdeněk Palatka z ostravského klubu Silesia WM Ostrava.

Ten měl na šampionátu dvě želízka v ohni, juniora Pavla Koloděje a v kategorii žen Elen Holatkovou. Oba patřili ke žhavým kandidátům na medaili, získal ji ale nakonec jen patnáctiletý Koloděj. „Je to pro něj úspěch. Byla to pro něj první mezinárodní akce, a hned má bronz. V juniorské kategorii může startovat ještě tři roky, a pokud se na evropský či světový šampionát znovu kvalifikuje, měl by bojovat o zlato,“ pochválil mladou naději Palatka.

Elen Holatková nakonec skončila na nevděčné čtvrté pozici, když se před ni protlačily další tři Češky. „Hraje to už spoustu let a soupeřky ji mají dokonale přečtenou. Zaskočily ji hlavně mladé holky a Elen z toho byla opravdu nešťastná. Přála si medaili, a skončila čtvrtá. Ale brala to sportovně,“ dodal šéf klubu Silesia WM Ostrava, kterého především mrzí přístup české asociace k reprezentaci. „Hráči tam jeli reprezentovat naši republiku, a Unie nebyla schopna zajistit vůbec nic. Cestu a pobyt tak hráčům musely platit jejich kluby, což asi v žádném jiném sportu neexistuje,“ postěžoval si Palatka.