Užívat si pocitů radosti z historického klubového úspěchu, nebo potlačovat zlobu z výkonů rozhodčích? Těžko říci, co převládalo v ostravské výpravě po pátečním rozhodujícím třetím utkání finálové série boxerské extraligy v Ústí nad Labem. „Když to vezmu z celkového pohledu, stříbro pro nás znamená úspěch, ale z dnešního duelu nemám dobrý dojem. Jak jsem předpokládal, všechny zápasy byly vyrovnané, ale bohužel všechny skončily výhrou domácího borce, což není to pravé ořechové, abychom získali více bodů,“ okomentoval porážku Ostravy 4:14 její trenér Jiří Kotiba.

Ostravští měli už před zápasem obavy z výkonu rozhodčích a potvrdilo se, že nebyly liché. V Ústí nad Labem se jednoduše nevyhrává. „Dalo se předpokládat, že rozhodčí budou nakloněni soupeři,“ povzdechl si Kotiba. Hned úvodní souboj ve váze do čtyřiapadesáti kilogramů mu dal za pravdu. V naprosto vyrovnaném utkání mezi domácím Faberem a ostravským Chačatrjanem přisoudili sudí výhru ústeckému borci. „Eda za Faberem šel všechna čtyři kola, soupeř ho bodově nemohl předstihnout. My máme pět želízek v ohni, a když nám rozhodčí hned na úvod jedno vzali, už jsme pak neměli naději na úspěch. Ale vzhledem k tomu, že se boxovalo v Ústí, mohl dát Eda do zápasu přece jen něco navíc,“ řekl Jiří Kotiba.

Druhý klíčový moment přišel před přestávkou, ve váhové kategorii do 64 kg ostravský Hlavačka (na snímku vlevo) předčil domácího Chládka, ale z překvapivé výhry se radoval ústecký talent. „Náš boxerský sport si zatím asi nedovede představit jiného vítěze než Ústí nad Labem. Je tam sedm českých a jeden polský reprezentant, a tak si asi myslí, že na titul už mají patent,“ pokračoval Kotiba, kterého trošku zklamal výkon Skupeně v těžké váze. „Ostatní kluci předvedli výkony podle svých možností. Na některých bylo vidět zklamání, ale i ti, kteří prohráli, odboxovali své maximum. Na domácí reprezentanty to bohužel nestačilo. Naše družstvo je ve vývoji, v extralize jsme druhým rokem, vloni jsme jako nováček skončili třetí, teď ještě o příčku lépe. Musíme být spokojeni.“

Padne už v příští sezoně absolutní nadvláda severočeského klubu? To si trenér Kotiba zatím netroufá odhadovat. „Uvidíme, jak se naši kluci budou zlepšovat, jestli se nám podaří získat posily.“

Finále extraligy, 3. zápas: SKP Sever Ústí nad Labem – Boxing Ostrava 14:4. Body: Faber (54), Lazok (57), Chládek (64), Horváth (69), Talarek (75), Viktora (91), Průša (+91) – Szot (60), Novotný (81).

Jsem přesvědčen, že můžeme ukončit nadvládu Ústí, říká Daneš Zátorský

Daneš Zátorský jako prezident České boxerské asociace volil diplomatická slova, i když coby šéf a hlavní mecenáš ostravského klubu by po finálové sérii klidně mohl vystupovat ostřeji. V rozhodujícím finálovém duelu o mistra extraligy byli totiž rozhodčí nakloněni domácímu Ústí nad Labem.

Na první pohled je vidět, že u vás převládají rozporuplné pocity.
Přesně tak, na jedné straně jako prezident ostravského oddílu nejsem úplně nadšený z toho, že jsme prohráli, na druhé straně jako prezident České boxerské asociace tvrdím, že dnešní souboje byly nejen vyhecované, ale i natolik těsné, že rozhodčí v mnohých zápasech museli hodně přemýšlet, kdo ve skutečnosti vyhrál. Jsem maximálně spokojen s tím, co oba týmy předvedly, byly to špičkové výkony.

Většina zápasů byla hodně vyrovnaná, ale rozhodčí se v nich skoro pokaždé přiklonili k domácímu borci. Asi nejmarkantnější to bylo v případě Pavola Hlavačky, který byl určitě lepší než domácí Chládek.
Sám za sebe jako Daneš Zátorský říkám, že bych vítězství přisoudil Pavolu Hlavačkovi, ale sudí bohužel rozhodli jinak. Bylo to vyrovnané, nelze říci, že by to bylo jednoznačné. Je v tom i troška psychologie, v domácím prostředí diváci ženou své borce dopředu a mnohdy jásají nad údery, které vůbec nebyly, což rozhodčí samozřejmě trošku ovlivňuje. Domácí prostředí je jednoznačně vždycky výhodnější.

Třetí zápas se měl původě boxovat v pražské Lucerně, ale nakonec podle platných řádů mělo výhodu domácího ringu Ústí nad Labem. Od nové sezony prý má dojít ke změně, je to pravda?
Ano, případný třetí zápas už by se boxoval na neutrální půdě.

Teď se vás ptám jako prezidenta ostravského klubu, dá se vůbec prolomit nadvláda Ústí?
Už dnes jsme předvedli, že dá. Vzhledem k tomu, že Boxing existuje dva a půl roku a v extralize už získal bronz a stříbro, jsem předvědčen o tom, že pokud ne v příští sezoně, tak v nejbližších letech určitě nadvládu Ústí zlomíme.

S tím souvisí i další otázka. Co pro to hodláte udělat, uvažujete o dalších posilách?
To bych neřekl, důležité je spíše vsadit na mládež. Máme špičkové výsledky v první lize, vychováváme si vlastní boxery, a právě na to hodně sázím. Chci, abychom sestavu co nejvíce rozšiřovali z vlastních borců. Není důvod nabírat do extraligy zahraniční boxery, musíme se snažit, aby v ní boxovalo co nejvíce kvalitních českých borců.

Co ještě plánujete do budoucna z pohledu prezidenta domácí asociace?
Máme před sebou předolympijský rok, takže čeští boxeři hlavně musejí jezdit a být vidět. Máme v plánu účast asi na deseti zahraničních turnajích. Příští týden jedeme jako BC Ostrava na turnaj v chorvatské Pule, na kterém se střídáme s reprezentačním výběrem. Prostě jde o to obsadit co nejvíce turnajů, aby si rozhodčí na naše boxery zvykli a viděli je na mezinárodním poli. Pokud se pak některému z nich podaří nominovat na olympijské hry, měli by ho rozhodčí znát.