Pozvání na prestižní utkání, hrané dvoukolově každý s každým, přijali nejlepší hráč Polska Michal Krasenkow, slovenská jednička Sergej Movsesjan, česká dvojka Zbyněk Hráček a trojka Viktor Láznička. „Půjde o nejsilnější turnaj, jaký se kdy u nás hrál,“ uvedl ředitel festivalu Marek Jelínek s tím, že partie velmistrů budou přenášeny na velkoplošné obrazovce a na internetu a budou živě komentovány mezinárodním mistrem Lukášem Klímou. Hrát se bude denně od 16 hodin.

Dalším vypsaným turnajem je FIDE Open, otevřený mistrovský turnaj, který se bude hrát švýcarským systémem na devět kol. Stejným systémem proběhne i Národní open. Na sedm kol se bude hrát přebor žáků základních a středních škol v rapid šachu. Zajímavou atrakcí bude tzv. řešitelská soutěž, ve které je šachistům předložena pozice, v níž je třeba vyhledat dvou nebo třítahovou kombinaci vedoucí k výhře nebo matu. Doprovodnými akcemi bude tradiční soutěž pro šachisty s rychlou rukou Bleskový turnaj.

Připraven je i tzv. turnaj v holanďanech – jde o zábavnou formu šachů, kdy proti sobě hrají dvě dvoučlenná družstva a šachové figury odebrané soupeři na jedné šachovnici smí spoluhráč na druhé šachovnici dosadit na libovolné místo na své šachovnici. Kladem Ostravského koníka bývá vysoká účast mládeže, která se sdružuje v moravskoslezských šachových klubech pod vedením kvalifikovaných trenérů, a tyto turnaje jsou pro všechny vítanou příležitostí využít nabyté vědomosti a dovednosti při konfrontaci s ostatními zkušenými šachisty.

 

Dva dny před zahájením mezinárodního šachového festivalu Ostravský koník proběhne dnes na Jiráskově náměstí v centru Ostravy zajímavá akce. Nejlepší ostravský hráč, mezinárodní mistr Lukáš Klíma, sehraje na pětadvaceti šachovnicích simultánní partii s libovolnými vyzyvateli. Divácky atraktivní podívaná začne v 15 hodin, mistr by měl během tří hodin odehrát přibližně deset partií s přibližně pětadevadesátiprocentní úspěšností. Možnost porazit Lukáše Klímu budou mít zájemci také zítra při hře naslepo. Tentokrát bude hrát jen na jedné šachovnici, ale se zavázanýma očima a celou partii si bude přehrávat jen ve své mysli. Zábavná forma propagace šachového mistrovství začne rovněž v 15 hodin, Klíma by měl během tří hodin odehrát asi deset partií opět s úspěšností okolo pětadevadesáti procent.