"Nemám ani na to, abych někoho pozval. Dostávám 6400 korun měsíčně a z toho musím vyžít," posteskl. Už rok je bez práce a s podlomeným zdravím žije z částečného invalidního důchodu.

Vyhlídka na slušnější živobytí nedávno přece jen zasvítila všem bývalým olympionikům v podobě zvláštní renty. Příspěvek k důchodu ve výši dvacet tisíc korun by Zarembův život mohl opět otočit k lepšímu. Vláda s ním sice vyslovila nesouhlas, ale ve sněmovně zamítnut nebyl. Bývalý vzpěrač si však velké naděje nedělá. "Vůbec nikoho se nebudu doprošovat, je to ponižující. Mrzí mě výroky premiéra Topolánka k této problematice," říká s trpkostí v hlase.

Systematické pojídání anabolických steroidů mu zruinovalo zdraví. Má problémy s páteří i s koleny, zlobí ho játra i ledviny. "Nejhorší je, že léky, které mi pomáhaly, mi už doktoři zakázali. Vůbec nevím, co se mnou bude dál. Zdraví je špatné," hlesne tiše.

Osud havířovského siláka rozdělil i s trenérem a dlouholetým kamarádem Emilem Brzóskou, který Zarembu dovedl k olympijskému triumfu. Když před lety veřejně přiznal, že členové Brzóskovy skupiny systematicky dopovali, z přátelství byla válka. Zaremba dokonce vyhrožoval soudy za zničené zdraví. "To už mě přešlo, nějak spolu vycházíme. Prožili jsme spolu olympijské vítězství a nerad bych proti němu seděl někde v soudní síni. Jsme nějakým způsobem pořád kamarádi, ale spolupracovat bychom už nemohli. Každý jsme nějaký, Zaremba je Zaremba a Brzóska Brzóska," uvedl vzpěrač.

Na vzpírání zanevřel. "Jsou to samí podvodníci, kteří si z něj udělali živnost. Nejde jim o úspěch a dobré výsledky českého vzpírání, ale o vlastní prospěch a peníze. Jen se udržet u koryta," tvrdí Zaremba. Zůstala mu jediná pýcha - olympijské zlato. "Na to jsem hrdý. Pořád to mám v živé paměti, jako by to bylo před dvěma roky. Je to jediné povzbuzení do života. Jsem borec, že jsem vyhrál olympiádu. Na ten pocit se nedá zapomenout," říká s dojetím.

A když se ohlédne za svým životem, trochu nečekaně prohlásí: "Je to smutné, odstrašující, ale nikdy jsem nezalitoval, že jsem do toho tehdy šel. Už pro ten pocit, že jste nejlepší." A oči se mu na chvíli rozzáří.