Necelé tři týdny před startem dvaapadesátého ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava (26. a 27. června) je jasné, že organizátoři znovu na městský stadion přivábili skutečný výkvět světové atletiky. „Momentálně máme ve startovní listině devět individuálních olympijských vítězů a dokonce deset momentálních lídrů světových atletických tabulek," řekl manažer mítinku Alfonz Juck.

Usain Bolt, Kirani James, Renaud Lavillenie, Tiruneš Dibabaová, Valerie Adamsová či Taťjana Lysenková. To je jen zlomek velkých jmen, která se zřejmě znovu představí plnému stadionu. „Hlavní tribuna už je vyprodaná a za pár okamžiků to bude stejné i v montovaných diváckých sektorech v obou zatáčkách. Na nové tribuně je k mání už asi jen sedm stovek volných míst," prohlásil Oldřich Zvolánek, šéf spolupořádajícího atletického oddílu SSK Vítkovice.

Další ohlášenou hvězdou atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava je Jamajčan Asafa Powell. Někdejší světový rekordman v běhu na 100 metrů nastoupí ve čtvrtek 27. června na částečně zrekonstruovaném městském stadionu ve Vítkovicích ve štafetě na 4x 100 metrů a na jejím posledním úseku změří síly s šestinásobným olympijským vítězem Usainem Boltem.

Další z jamajských sprinterských hvězd Yohan Blake naopak do Vítkovic nepřijede. Úřadujícího mistra světa na stovce trápí zdravotní problémy a pořadatelé nechtějí riskovat, že by na poslední chvíli svou účast zrušil. „Nechtěli jsme se na to spoléhat. Dohodli jsme se s manažery, že jeho start o rok odložíme. Powella jsme měli v záloze a jsme rádi, že jsme se narychlo domluvili," zdůraznil Alfonz Juck.

Třicetiletý Asafa Powell je držitelem nejrychlejšího času na 100 metrů v historii Zlaté tretry. V roce 2010 zaběhl v Ostravě 9,83 sekundy, což je i rekord na českém území. A navíc má stále na kontě nejvíc zaběhnutých stovek pod 9,80 sekundy na světě. „Do Ostravy se vždy těším, třeba i proto, že se mi tady vždy dařilo, a taky nemůžu zapomenout na skvělé publikum. Už v roce 2005 jsem na Tretře běžel stovku na hranici světového rekordu (9,85 pozn. red.), jenže tehdy se mnou nespolupracovalo počasí. Věřím, že letos navážu na svá zdejší předchozí vystoupení," vzkázal olympijský vítěz z Pekingu ve štafetě na 4x 100 metrů.

Ve Vítkovicích poběží na posledním úseku štafety karibského výběru, v němž zatím potvrdil účast mistr světa z roku 2003 Kim Collins z ostrovů Svatý Kryštof a Nevis a vicemistr světa 2007 Derrick Atkins z Baham. „Další obsazení vrcholu letošní Zlaté tretry, včetně dalších štafet, mezi nimiž by neměly chybět americká, britská, jihoafrická a polská, ještě dolaďujeme," doplnil Juck.

Ale i tak je jasné, že se očekává Powellův souboj s aktuálním světovým rekordmanem Boltem, jenž se představí na závěrečném úseku za výběr Racers Track Club.

S jamajským fenoménem v týmu nastoupí i dvojnásobný olympijský vítěz ve štafetě a spoludržitel světového rekordu z Londýna Michael Frater (ve štafetě běžel čas 36,84 společně s Boltem, Blakeem a Carterem pozn. red.), další dvě místa určí trenér Glenn Mills po jamajském mistrovství, které bude probíhat necelý týden před ostravským mítinkem.

OHLÁŠENÁ VELKÁ JMÉNA ZTO 2013 (26. a 27. června)

100 metrů muži: Mike Rodgers (USA), Kim Collins (Svatý Kryštof a Nevis), Jimmy Vicaut (Francie), Dwain Chambers (Británie)

400 metrů muži: Kirani James (Grenada), Kevin Borlée (Belgie)

800 metrů muži: Silas Kiplagat (Keňa)

3000 metrů překážek muži: Conseslus Kipruto (Keňa)

Štafeta 4x 100 metrů muži: Usain Bolt, Asafa Powell, Michael Frater (všichni Jamajka), Derrick Atkins (Bahamy)

Výška muži: Mutaz Essa Baršim (Katar), Sergej Mudrov, Alexej Dmitrik (oba Rusko)

Tyč muži: Renaud Lavillenie (Francie), Björn Otto (Německo), Raphael Holzdeppe (Německo), Lázaro Borges (Kuba)

Disk muži: Robert Harting (Německo), Piotr Malachowski (Polsko)

Kladivo muži: Krisztián Pars (Maďarsko), Dilšod Nazarov (Tádžikistán)

Oštěp muži: Keshorn Walcott (Bahamy)

1500 metrů ženy: Genzebe Dibabová (Etiopie)

10 000 metrů ženy: Tiruneš Dibabaová (Etiopie)

3000 metrů překážek ženy: Milcah Chemosová Cheywaová (Keňa)

Koule ženy: Valerie Adamsová (Nový Zéland)

Kladivo ženy: Betty Heidlerová (Německo), Taťána Lysenková (Rusko)

Česká atletická elita: Vítězslav Veselý (oštěp), Pavel Maslák (400 metrů), Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová (obě 400 metrů překážek), Jan Kudlička (tyč), Lucie Škrobáková (100 metrů překážek), Jakub Holuša (800 metrů) a Jaroslav Bába (výška)