Odpočítávání skončilo, dnes nastává rozhodný okamžik, kdy se znovu naplní ostravský Městský stadion. Začíná hlavní část už jedenapadesátého pokračování atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Po loňském padesátém, jubilejním, ročníku organizátoři téměř rok usilovně pracovali na tom, aby mítink, který má v názvu i logu typickou atletickou obuv, byl znovu důstojným svátkem hodným nejprestižnější české akce královny sportů. Výsledek je úctyhodný, v Ostravě se představí (v případě včerejších kladivářských soutěží už i představila) spousta medailistů z vrcholných světových soutěží typu mistrovství světa nebo olympijských her. Tým okolo manažera mítinku Alfonze Jucka si vytkl v průběhu příprav hned několik cílů. V první řadě jim šlo o to, znovu přivábit fenomenálního sprintera Usaina Bolta. A to se podařilo. Už pošesté v historii. „Letos to bylo jasné, že přijede, tak brzy, jako nikdy dřív," mnul si už někdy v březnu ruce Juck.

Padne dnes nový rekord?

A další plány se snad začnou naplňovat až dnes. Třeba překonání šestatřicet let starého rekordu mítinku v běhu na 400 metrů mužů, který stále drží Kubánec Alberto Juantorena, nebo atak jen o čtyři roky „mladšího" maxima v běhu na 100 metrů překážek ženy. Tu z roku olympijských her v Moskvě stále třímá v rukách Polka Grazyna Rabsztynová, i když se už devět let o něj musí dělit s Jamajčankou Brigitte Fosterovou.

Na dráze se čeká souboj dvojic

„Také bychom byli rádi, kdyby se podařilo zlomit rekordy v ženské osmistovce či obou mužských sprintech," říká Oldřich Zvolánek, výkonný ředitel spolupořádajícího SSK Vítkovice a místopředseda Českého atletického svazu. „Kromě toho se nám podařilo naplnit vizi o soubojích dvojic, takže na dráze se dnes vpodvečer budou poměřovat třeba hvězdní američtí dvoustovkaři Wallace Spearmon s Walterem Dixem, na ženské osmistovce Pamela Jelimová s Caster Semenyaovou a v ženském oštěpu proti sobě nastoupí Barbora Špotáková a Maria Abakumovová. Těch dvojic, a v některých disciplínách, třeba mužském oštěpu, hned celých skupin, ale bude o hodně víc," vypočítává Juck ze startovní listiny jen zlomek velkých jmen.

Letošní Zlatá tretra Ostrava, mítink seriálu IAAF World Challenge, však určitě nabídne i další skvělá představení, v nichž by mohli a snad i měli hrát v hlavních rolích i čeští reprezentanti ladící formu nejen na červnové mistrovství Evropy, ale hlavně na londýnskou olympiádu.

Barbora Špotáková, Denisa Rosolová, Zuzana Hejnová, Lenka Masná, Pavel Maslák, Jakub Holuša či oštěpaři ze Železného tréninkové skupiny. To jsou magnety pro ty pravé atletické fanoušky.

Zlatá tretra

Zlatá tretra Ostrava 2012 je zkrátka tady, tak se dnes odpoledne a vpodvečer těch necelých šest hodin dobře bavte.

Zlatá tretra Ostrava


Dějiště:
Městský stadion Ostrava-Vítkovice (kapacita 18 tisíc diváků)

Datum a místo konání: 25. května 2012, Ostrava (24. května soutěže kladivářů)

Oficiální stránky: www.zlatatretra.cz

První ročník: 1961

Počet uskutečněných ročníků: 50

Vybrané hvězdy letošního ročníku: Usain Bolt (Jamajka/100 m), Veronica Campbellová- -Brownová (Jamajka/200 m), LaShawn Merritt (USA/400 m), Sanya Richardsová-Rossová (USA/400 m), David Rudisha, Pamela Jelimová (oba Keňa/ 800 m), Andreas Thorkildsen (Norsko/oštěp), Barbora Špotáková (ČR/oštěp)

Počet disciplín: 18

Zajímavosti: do kalendáře mezinárodní federace IAAF byl ostravský závod zařazen v roce 1963, současný název získal o pět let později podle ceny určené nejlepším běžcům Evropy, kteří v Ostravě taktéž závodili; světového věhlasu mítink dosáhl v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy na něm startovala řada špičkových atletů včetně čs. elity, koncem osmdesátých let se ale jeho sláva začala vytrácet; na počátku nového milénia začala úroveň Zlaté tretry opět strmě stoupat a v posledních letech v Ostravě rok co rok startují esa světové atletiky; pořadatelé Zlaté tretry usilují o zařazení do současného nejprestižnějšího atletického seriálu Diamantová liga. Ředitelem mítinku je světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný.

#flash|https://g.denik.cz/73/83/denik_tisk.swf|500|115|denik_tisk#