Ještě necelých sedm měsíců. V polovině června příštího roku se znovu objeví nejvěhlasnější atleti v Ostravě.

Je to ještě daleko? Možná ano, ale přesto už teď organizátoři tvoří startovní listinu pro 53. ročník Zlaté tretry Ostrava, která má v plánu v pondělí 16. června tradiční vrhačská klání a hlavní program o den později.

Vybrané rekordy Zlaté tretry OstravaTyč mužů: Renaud Lavillenie (Francie) – 592 centimetrů (2013)

Kladivo mužů: Krisztián Pars (Maďarsko) – 82,28 (2012)

Kladivo žen: Betty Heidlerová (Německo) – 78,07 (2012)

Koule mužů: Reese Hoffa (USA) – 21,77 (2007)

V ní by podle všeho neměly chybět velké hvězdy ve vybraných disciplínách. Třeba francouzský tyčkař Renaud Lavillenie, olympijský vítěz z Londýna a stříbrný medailista z letošního moskevského mistrovství světa. „Renaud už v Ostravě, jak si mnozí určitě dobře pamatují, v posledních dvou letech startoval a pokaždé z toho bylo vylepšení rekordu mítinku, jenž má nyní hodnotu 592 centimetrů. Sedmadvacetiletý tyčkař sice v Moskvě nedosáhl na prvenství, ale i tak byl letos jediným závodníkem, který přeletěl laťku položenou ve výšce šest metrů," uvedl při setkání s novináři manažer mítinku Alfonz Juck.

„V programu pro rok 2014 nechceme dělat nějaké převratné změny. A znovu se mimo jiné zaměřujeme na disciplíny, ve kterých máme i doma špičkové atlety. Takže v devátém pokračování kladivářského předprogramu se znovu představí Lukáš Melich, jenž až v osmém startu vystoupil letos v červnu na stupně vítězů (skončil druhý). Pro Lukáše máme připravené skutečné hvězdy v podobě z Moskvy stříbrného Krisztiána Parse a úřadujícího mistra světa Pawla Fajdeka," vypočítal Juck, který současně připomněl i dlouhodobý sen organizátorů Zlaté tretry Ostrava v ženském kladivu, kde se každý rok hází náčiním hodně daleko. „Toužíme po tom, abychom byli prvním mítinkem, kde padne hranice osmdesáti metrů. I kvůli tomu jsme znovu oslovili poslední dvě poslední světové rekordmanky Polku Anitu Wlodarczykovou a Němku Betty Heidlerovou," doplnil.

Po letošním velkém ohlasu při zařazení ženské koule s pozdější mistryní světa Valerií Adamsovou, je na příští rok nachystanou mužskou soutěž ve vrhu koulí. „V ní by se s velkou pravděpodobností měli představit dva z finalistů moskevského světového závodu, pátý Čech Ladislav Prášil a šestý Polák Tomasz Majewski, který už má ve vitríně dvě olympijská zlata," poznamenal Alfonz Juck s tím, že ve všech už zmiňovaných disciplínách čeká minimálně útoky na rekordy Zlaté tretry Ostrava.

Největším tahákem by měl znovu být jamajský sprinter Usain Bolt, který letos účast na Zlaté tretře na poslední chvíli odřekl. „U něj je to zatím všechno tak, jak má být a ve stejné fázi jako každý rok. On sám už má naplánované některé mítinky a někdy na začátku příštího roku bychom to jednání chtěli posunout," dodal sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.