Jednoznačným vrcholem byl výkon Haileho Gebrselassieho, fenomenální etiopský vytrvalec ještě v předprogramu vytvořil dva světové rekordy – na 20 kilometrů a v hodinovce. „Přitom nápad s hodinovkou se zrodil až na začátku června,“ přiznal sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. Tento tah se pořadatelům vyplatil, v opačném případě by se na letošní Zlaté tretře těžko hledal výraznější moment.

Organizátoři plánovali atak na čtyři světové rekordy. Kromě Gebrselassieho se o ně měly pokusit kladivářka Lysenková, tyčkařka Isinbajevová a běžkyně Defarová v závodě na 5000 metrů. Zatímco Lysenková a Defarová nezklamaly a vytvořily alespoň rekordy mítinku, vystoupení Jeleny Isinbajevové bylo velkým zklamáním. Ve středečním večeru se pouze jedinkrát přehoupla přes laťku, ale bylo to pouze na výšce 466 centimetrů. Pořadatelé si přitom od nejlepší sportovkyně planety slibovali atak světového rekordu, který sama drží výkonem 501 cm. „Jelenu hodně mrzelo, jak její závod dopadl. Do Ostravy se strašně těšila, ale bohužel jí to technicky nešlo, byla hodně zklamaná,“ řekl Juck.

Právě Isinbajevová stála pořadatele nejvíce peněz - hovoří se o padesáti tisících dolarech – navíc o ni stáli tolik, že posunuli termín mítinku na konec června. Ke cti Isinbajevové slouží, že se ani po nevydařeném vystoupení neuzavřela do sebe a i ve zbytku večera se chovala příjemně. Ochotně se bavila s novináři, mávala divákům. Během ostravského pobytu v ničem ani na chvíli nepřipomínala rozmařilou hvězdu. Působila velice sympatickým dojmem, což u hvězd světového formátu nebývá vždycky obvyklé. „Více jsme čekali od Perryové, která měla na stovce překážek dva ulité starty a byla diskvalifikována,“ doplnil Juck. Nečekalo se ani to, že ve steeplu na 400 metrů zklamou oba hlavní favorité. Jackskon na poslední překážce spadl a do cíle doklusal, Sánchez se musel spokojit až s pátým místem.

Zlatou tretru sledovalo přes patnáct tisíc diváků, ale na stadionu bylo i tak hodně volných míst. Vedle dvou světových rekordů Gebrselassieho a tří rekordů mítinku (vedle Lysenkové a Defarové ještě překonal letité Machurovo maximum koulař Hoffa) nabídla Zlatá tretra sedmdesát nejlepších výkonů roku. Bodově byl nejlépe hodnocen mužský steepl na 3000 metrů a závěrečný běh mužů na pět kilometrů. Pro diváky, kteří vydrželi až do konce, byl tento závod skutečnou odměnou. „Hlavně co do počtu a kvality byl na českém území ojedinělý,“ zdůraznil Alfonz Juck. Favorizovaným Keňanům a Etiopanům nakonec ve strhujícím finiši vypálil rybník Australan Mottram. Z českých atletů na sebe jednoznačně nejvíce upozornila tyčkařka Kateřina Baďurová, která vytvořila nový národní rekord 466 cm a pouze vinou více pokusů na předchozích výškách zůstala druhá za Isinbajevovou.

Zlatá tretra se ve středu prostřednictvím televizních společností dostala do více než 150 zemí světa. „To je výborná propagace města Ostravy,“ upozornil Juck, který už brzy začne spřádat plány na příští ročník. Možná nejsložitější bude najít vhodný termín, v červnu 2008 totiž bude v Rakousku a ve Švýcarsku probíhat fotbalové ME. „S největší pravděpobností se vrátíme na začátek června,“ uvedl Juck. Zatím si netroufá tvrdit, jaká disciplína by měla ostravský mítink ozdobit. „Těžko říci, uvažujeme o mužském sprintu. Podstatné je to, že mítink i nadále bude pokračovat v současném standardu, na tom už jsme se sponzory dohodnuti,“ slíbil závěrem Alfonz Juck.