Jiná avizovaná star však nepřijede. Memoriál Emila Zátopka na 5000 metrů se odehraje bez naturalizovaného katarského vytrvalce a dvojnásobného mistra světa Saifa Saída Šahína.

Šahína zradilo zdraví, kvůli problémům s kolenem už musel zrušit i start na prestižním a sledovaném mítinku v Eugene. "V úterý nám definitivně oznámil, že nepřijede do Ostravy ani na mítink v Aténách. Není jisté, kdy bude moci vstoupit do sezony," řekl na dnešní tiskové konferenci manažer Zlaté tretry Alfons Juck.

Šahínova absence zahýbala startovní listinou. Organizátorům se však povedlo narychlo sehnat jiná zvučná jména - Tarikua Bekeleho z Etiopie a loňského vítěze mítinku Golden League v Oslo Isaaka Songoka z Keni, který tehdy v norské metropoli porazil fenomenálního Kenenisu Bekeleho. "Oni by vysokou úroveň Memoriálu Emila Zátopka měli udržet," podotkl Juck.

Posledními potvrzenými esy jsou však dva překážkáři na 400 metrů; úřadující olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa Felix Sánchez z Dominikánské republiky a úřadující světový šampion Američan Bershawn Jackson. Sánchez, který na oválech kromě rekordní série vítězství zářil i díky blikajícímu náramku, se na Zlatou tretru vrací po třech letech. Poslední dva roky však promarodil, velké akce vynechal a Ostrava bude jeho letošní premiérou.

"Cítím se skvěle a v posledním období jsem pracoval především na rychlosti. Měl jsem malé zranění svalu levé nohy, které opozdilo můj vstup do sezony. Musím ale říct, že se cítím nejlépe za poslední tři toky," uvedl Sánchez v tiskovém prohlášení. Ostravu v kariéře dobyl už dvakrát v letech 2003 a 2004. "Pamatuju si na Zlatou tretru 2003, byli tam skvělí diváci, skvělá pětitisícovka. A potom taky na světový rekord Bekeleho z roku 2004. Chci vyhrát, je čas, abych se vrátil tam, kde jsem byl v letech 2001 až 2004," uvedl.

Na vrcholu tabulek se v jeho disciplíně mezitím usadil Američan Jackson. Ten už v Ostravě triumfoval vloni. "Ostrava je skvělé místo. Začnu tady druhou fázi sezony, jejímž vrcholem je snaha o úspěšnou obhajobu titulu mistra světa v Ósace," sdělil Jackson, který měl poslední dobou drobné potíže se stehenním svalem. "Všechno už je v pořádku a poslední tréninky vzbuzují optimismus. Zaběhl jsem si osobní rekord na 800 metrů překážek. Moc už se těším a nemůžu se dočkat svého prvního letošního času pod 48 sekund," oznámil Jackson.

V zástupu účinkujících atletů by nemělo zaniknout ani jméno kubánského talentu Dayrona Roblese, který Zlatou tretru poctí startem na 110 metrů překážek. I když chyběl na prvním dílu Zlaté ligy v Oslu, v Ostravě s ním počítají. "S Kubánci to bývá těžké, ale opravdu by tomu nemělo nic bránit," prohlásil Juck. Ve stejném běhu vystoupí i představitelé mladé americké generace Anwar Noore, David Oliwer a David Payne nebo oba aktuální mistři Evropy Stanislav Olijars z Lotyšska a Gregory Sedoc z Nizozemska. "Rekord mítinku 13,12 Allena Johnsona z roku 2004 by měl být v ohrožení," mínil Juck.

Týden před mítinkem je sestava znovu hvězdná - tvoří ji více než 50 medailistů z mistrovství světa a olympijských her, dvanáct olympijských vítězů z Atén, šest aktuálních světových rekordmanů a deset lídrů letošních světových tabulek. "Máme celkem čtyři reálné možnosti na překonání světového rekordu. Věříme ruské kladivářce Taťjaně Lysenkové, tyčkařce Jeleně Isinbajevové, etiopské běžkyni na 5000 metrů Meseret Defarové a samozřejmě Etiopanovi Hailemu Gebrselassiemu v hodinovce," dodal Juck.