V prvním případě neobjel s Amant Grisem točný bod, ve druhém byl sice prvním, ovšem Nikas neprošel dopingovým testem, který potvrdil v krvi koně i B vzorek. Nikas bude nejspíše diskvalifikován. O trestu definitivně rozhodne Pořádková komise Jockey Clubu ČR. „Tady není o čem mluvit. Diskvalifikace je jasná," poznamenal Marek Stromský. „Beru to tak, že je konec, ztratil jsem motivaci a končím," řekl Deníku smutný hrdina dostihového sportu.

Téměř dlouhé tři měsíce se čekalo na výsledky B vzorku Nikase, věřil jste, že všechno dobře dopadne?

Existovaly dvě varianty, jak celá situace dopadne, člověk musel být připraven na obě. S přibývajícím časem jsem ztrácel optimismus. Navíc při mé smůle to asi ani jinak dopadnout nemohlo. Musím ale přiznat, že jsem rád, že je to za mnou. Nejistota trvala poměrně dlouho.

Malinkou náplastí může být alespoň fakt, že jste si jako vítěz užil slavnostní ceremoniál…

Je to ale jen slabá náplast. Velmi mě potěšili lidé ve Štěpánkovicích, kteří mi připravili krásné přivítání. Bohužel nakonec všechno dopadlo, jak dopadlo. Potěšily mě reakce lidí, kteří mě berou stále jako vítěze.

Co bude dál, platí stále vaše rozhodnutí, že v případě diskvalifikace končíte kariéru?

Dnešek mě utvrdil v mém rozhodnutí. Končím, ztratil jsem motivaci. Nemám v sobě hnací motor, chybí mi vzpruha k tomu, abych pokračoval. Třikrát jsem mohl vyhrát Velkou, ani jednou mi to nebylo přáno, na poháru nikdy nebude vyryto mé jméno. Nechci už dál koním přinášet smůlu.

Nedokážu si představit, že člověk jako vy, který u koní strávil celý život, najednou řekne dost…

Koně byli mým životem, ale je třeba si zvyknout na to, že už nebudou. Čeká mě nový život, ten bez koní. Musím si na něj zvyknout. Chtěl jsem původně ještě dva roky jezdit, pokusit se o obhajobu, hnalo mě to kupředu. Diskvalifikace všechno změnila, nemám sílu a ani chuť. Už i proto, že tady v okolí není žádná velká stáj, která by mě uživila, která by mi dala pod sebe dobré koně. Je taky smutné, že připravujete koně a nakonec je jezdí jiný žokej.

Padá i Itálie, kde jste chtěl nyní jezdit?

Byl jsem sice domluven na angažmá, ale rozhodl jsem se jinak.

Už víte, co budete dělat?

Je to čerstvé, musím si něco najít. Vím, že to nebude u koní, protože už dávno jsem avizoval, že třeba trenérská dráha mě vůbec neláká. Na koně chci zapomenout, i když to bude pro mě hodně těžké.

Váš syn Filip taky propadl dostihovému sportu. Naděje, že Velkou vyhraje někdo od Stromských, tedy stále žije…

Je na něm, jak se rozhodne. Doufám, že ho přesvědčí v rozhodování i to, co potkalo mě. Hraje také fotbal, není v něm špatný, byl bych radši, aby se rozhodl pro něj.