Čekání skončilo, čeští volejbalisté ve středu ráno odletěli do Sofie, která na mistrovství Evropy hostí jejich čtyřčlennou základní skupinu A. První duel sehrají v pátek s Nizozemskem, v sobotu se utkají s domácím Bulharskem a v neděli s Německem.

Do play-off postoupí tři družstva. „Skupina je téměř identická jako na minulém šampionátu v Polsku, jen místo Ruska jsou v ní Nizozemci. To je také špičkový evropský tým, který nás vloni ve Světové lize čtyřikrát porazil," připomíná sílu soupeřů Zdeněk Šmejkal, trenér české reprezentace a VK Ostrava.

S tím, že na šampionátu kromě Jana Štokra nebude kvůli zranění ani David Konečný, jste nepočítal. Jak moc budou dva nejlepší čeští univerzální hráči chybět?

Hráči jejich typu chybí každému týmu a nejinak to je i s námi, ale musíme se s tím vyrovnat. Oba to moc mrzelo, protože jsme se domluvili, že to dotáhnou až do konce. Bohužel Honzu neuvolnil jeho nový korejský klub a Davida vyřadily problémy s kolenem. I přes bolest s námi trénoval do poslední chvíle, ale na magnetické rezonanci se ukázalo, že má natržený meniskus. Nemá smysl riskovat, čeká ho další vyšetření, možná i artroskopie. Důležité je, aby byl brzy zase v pořádku.

Absence pětinásobného mistra Francie Konečného, který absolvoval celou letní přípravu, bude asi dost citelná.

Je to velká komplikace. Tým jsme letos postavili trošku jinak, chceme se prezentovat jinou hrou, kterou jsme zrychlili a hlavně zpřesnili, víc zapojili i útok ze zadních zón. Všechny tréninky směřovaly k tomu, že je David v základní sestavě, teď jsme to museli narychlo překopávat.

Náhradníka za něj jste ale nenominoval a k dispozici budete mít jen třináct hráčů.

Jiného zdravého univerzála v republice nemáme a smečař Jiří Vašíček ze Zlína, který byl v širším výběru a teď jsme ho chtěli povolat, má virózu. Proto jsme zvolili tuto variantu.

V týmu tak zůstal jediný univerzál. Zvládne to?

Michal Finger se s tou šancí vyrovnává docela dobře a tím, jak teď hraje, nás trošku uklidnil. V německém Friedrichshafenu trénoval rok se Stelianem Moculescem, který je jeden z nejlepších trenérů v Evropě, a to pomůže každému. Pevně věřím, že se ukáže v co nejlepším světle. Kdyby přece jen byla potřeba, může na „účku" zaskočit některý smečař.

Jaké máte informace o soupeřích ve skupině?

Favorité jsou asi Němci, protože mají nejvyrovnanější tým dvanácti lidí a momentálně se pohybují v jiných volejbalových patrech. Bulhaři hrají doma, budou mít podporu diváků, ale mají smůlu v tom, že i jim se zranil nejlepší univerzál Sokolov a zatím se jim moc nedaří ho nahradit. Navíc tam jsou i problémy svaz hráči trenér, a jeden z nejlepších světových smečařů Kazijskij právě kvůli sporům s federací v reprezentaci není.

Cílem byl postup do osmifinále. Zůstal po oslabení družstva reálný, nebo teď může vyjít jen se štěstím?

Štěstí bude určitě muset stát při nás, to každopádně. Hlavně aby se nám nikdo nezranil. Cíl zůstal stejný. Postupují tři ze čtyř to znamená, že bychom měli porazit jeden tým, ale to samozřejmě nemusí stačit. Bude to hrozně těžké, ale družstvo udělalo velký kus práce a při shodě okolností se nám může podařit ho splnit.