Hostem podcastu Ostravské ozvěny byla politička Lucie Baránková Vilamová, moderuje redaktorka Deníku Kateřina Součková, 24. ledna 2024, Ostrava.Zdroj: Deník/Lukáš KaboňOstrava-Město letos slaví významné jubileum 100 let od vzniku Velké Ostravy. Připomenutí stoletého výročí iniciovalo pět městských obvodů, zástupců sloučených obcí.

„Město Ostrava vzniklo před 100 lety v roce 1924. Spojování obvodů bylo v té době trend, protože předtím vznikla Velká Praha nebo Velké Brno. Šlo zejména o ekonomickou nebo finanční stránku. My si připomínáme i to, že prvním starostou byl Jan Prokeš, po kterém se jmenuje Prokešovo náměstí, a který se zasloužil o výstavbou Nové radnice, která je naší kulturní památkou,“ uvedla náměstkyně primátora Ostravy Lucie Baránková Vilamová.

O sloučení městských obvodů se město pokoušelo už v roce 1920, ale návrh se nesetkal s pozitivním hlasem. Ministerstvo vnitra poté zveřejnilo 10. října 1923 výnos o návrhu na sloučení měst Moravská Ostrava, Přívoz, Vítkovice, Mariánské Hory a obcí Zábřeh nad Odrou, Nová Ves a Hrabůvka v jedno město – Moravskou Ostravu. Po proběhnutí připomínkového řízení byl návrh 20. prosince 1923 projednán vládou a schválen s platností od 1. ledna 1924. Velká Ostrava byla prakticky uvedena do života 28. ledna 1924.

Svatební festival v aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic,  27. ledna 2024, Ostrava. Hanka Dědková.
VIDEO: Svatební festival v Ostravě. Co je trendy, oč je největší zájem

Všechny díly podcastu Ostravské ozvěny najdete ZDE

Město si významný milník připomíná nejrůznějšími akcemi, které budou během následujících měsíců probíhat. Součástí oslav jsou i hry. První z nich, Sedm klíčů Ostravy, probíhá už od půlky ledna a hlavním úkolem je objevit sedm klíčů (indicií), v sedmi ostravských obvodech či částech, které se v roce 1924 staly základy tzv. Velké Ostravy (Mor. Ostrava, Přívoz, Vítkovice, Mariánské Hory, Hrabůvka, Nová Ves a Zábřeh).

Druhá hra, kterou pořádá přímo město Ostrava, se nazývá Po stopách Velké Ostravy a probíhat bude od 4. února. Jde o putovní soutěž, jejímž cílem je, aby lidé navštívili co nejvíce původních míst, které se spojily a vytvořily Velkou Ostravu. Na jednotlivých akcích, které budou probíhat, bude postava Jana Prokeše v dobovém kostýmu. Když ho lidé najdou, mohou požádat o razítko do kartiček, jež si už nyní mohou zájemci vyzvednout na radnicích jednotlivých městských obvodů. S vyplněnými kartičkami se poté mohou zapojit do soutěže o hodnotné ceny.

Všechny akce a podrobnosti k oslavám 100 let Velké Ostravy si zájemci mohou najít na webových stránkách velkaostrava.cz.