Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl politik Aleš Boháč, moderuje redaktor Deníku Petr Jiříček, 25. ledna 2024, Ostrava.Zdroj: Deník/Jan LakomýProhořívající hlušinová halda v Ostravě-Heřmanicích aktuálně patří mezi dvě nejsledovanější témata Moravskoslezského deníku. Státní podnik Diamo zastavil její sanaci a reklamuje složení stěny, která ji odděluje od chemického odpadu. I proto jsme haldu zvolili jako další téma pro podcast Ostravské ozvěny.

„Diamo se ohání, že po změně vlatsnických práv nemají na haldu přístup. Z našich jednání s jednotlivými subjekty vyplývá, že žádná firma, i přes různé spory, nebude nic blokovat a nechce, aby došlo k prodlení v sanaci a dalšímu nebezpečí. A že nikdo nebude blokovat vstupy na haldu,“ řekl v podcastu náměstek ostravského primátora Aleš Boháč, jemuž mělo samo Diamo přiznat, že si pouze myslí, že k sanaci nebude vpuštěno vlastníky pozemků.

Zároveň navrhlo změnu postupu sanace a chce připravit nové studie, což může trvat jeden až dva roky. „Jednoznačně jsme řekli, že nebudeme čekat další dva roky na nějaké povolovací procesy a posudky a že se má pokračovat dál. Takže buď Diamo přizná, že deset let vynakládalo peníze daňových poplatníků zcela zbytečně, nebo bude v sanaci pokračovat,“ řekl rázně Boháč v reakci na to, že z haldy toho za dlouhé roky ještě příliš nezmizelo.

Všechny díly podcastu Ostravské ozvěny najdete ZDE

V Ostravských ozvěnách také řekl, že chápe, že se nyní diskuze točí zejména kolem stavby vzdušných stěn, které považuje za nezbytné, aby se oheň z haldy nešířil k chemické skládce koksovny, kalovým nádržím a skládce uhlí. Zároveň však poukázal na to, že se tím Diamo pouze snaží odklonit pozornost od jádra problému a dost možná tím získává čas, aby halda s toxickými látkami co nejvíce prohořela.

Penzion a restaurace V Zátiší, Horní Lhota, pivo, plzeň, Pillsner Urquell, Radegast, leden 2024.
VIDEO: To jinde neuvidíte! Nejlevnější plzeňské pivo v kraji čepují za 36 korun

Proč také řekl, že nechce lidi uklidňovat a naopak je burcuje k tomu, aby projevili nevoli vůči chování státního podniku, který sanaci zastavil? K jakému zdroji znečištění prohořívání uhlí s nebezpečnými látkami přirovnal? A kdy pro Diamo skončí doba hájení a přejde se do tvrdé ofenzivy?

Vše k tématu Kauza Haldy Heřmanice najdete zde.

.