Jak říká jednatel ostravské agentury JOB-centrum Radovan Burkovič, zájem o brigády je obrovský, ale nabídka je ve srovnání se situací před pěti lety o dost nižší. Podniky se snaží maximálně šetřit a zaměstnance, kteří se chystají na dovolenou, moc nenahrazují.

„Řeší to buď přesčasy, nebo se dívají po dětech svých zaměstnanců, pro které je to forma jakéhosi benefitu," sdělil Radovan Burkovič a dodal, že hůř se brigády shánějí pro dívky a pro neplnoleté studenty, pro něž platí mnohá omezení.

Student na brigádě ve většině případů zastává práci nekvalifikovanou či méně náročnou na zaučení. Nejčastěji se jedná o pomocné práce ve skladech, v zemědělství a v call centrech.

„V létě určitě nabírat budeme, konkrétně asi tak dvacet brigádníků, nejčastěji na provoz. Absolutní přednost však dáváme dětem našich pracovníků. Pokud nebudou mít zájem, pak se s nabídkou obrátíme i na širokou veřejnost," řekl Rostislav Jevický, personální ředitel karvinského závodu společnosti ArcelorMittal Tubular Products Karviná (dříve Jäkl Karviná).

Šanci dá studentům letos v létě společnost Albert, která provozuje hyper- a supermarkety.

„Brigádníkům nabízíme práci na různých pozicích, od doplňování zboží přes prodej na obsluhovaných úsecích až po práci na pokladně," informovala personální ředitelka společnosti Ahold Tereza Rampasová s tím, že není výjimkou, že brigádníci zůstávají v Albertu i po skončení studií a postupně rostou na vyšší pozice, takže letní brigáda se pro ně může stát jakýmsi odrazovým můstkem pro další kariéru.

Dodala, že například prodejny Albert nabízejí v letních měsících stovky dočasných pracovních míst na zkrácený úvazek, v některých případech i pro studenty mladší 18 let.

Rovněž společnosti Tesco Stores a Kaufland nabízejí brigády, a to celoročně.

„V době sezonního prodeje, tedy před a během Vánoc nebo během letních prázdnin, kdy si zaměstnanci vybírají dovolené, přijímáme brigádníků více. Počet se odvíjí od provozních potřeb konkrétní prodejny, lokality a prodejních špiček," uvedla mluvčí společnosti Tesco Stores Eva Karasová.

Podle ní se mohou zájemci o volné brigádnické pozice obrátit přímo na konkrétní prodejnu Albert ve svém okolí nebo zavolat na zákaznickou linku.

Podobně se mohou zájemci ucházet o brigádu i v pobočkách Kauflandu.

„Zájemci se mohou osobně dostavit na prodejnu v místě svého bydliště a poptat se, případně zanechat svůj životopis s kontaktem, aby se jim naši personalisté mohli v případě potřeby ozvat. Kromě vybalování zboží nabízíme i distribuci našich firemních novin, ale tady se jedná spíše o dlouhodobější spolupráci, protože nemá smysl roznášet jednou za měsíc," řekl Deníku zástupce společnosti Kaufland, který si ale nepřál být jmenován.

ANDREA VARGOVÁ + ČTK