„Během víkendu inspekce rozšířila kontroly na celou republiku, v současné době je v terénu všech 215 inspektorů, jimiž SZPI disponuje. Zaměřují se zejména na kontrolu dokumentace, při jakémkoli podezření jsou odebírány vzorky," prozradila včera Romana Kadaňková z oddělení komunikace SZPI.

Inspektoři kontrolují hlavně tržnice, stánky a menší prodejny. Inspektoři varují všechny spotřebitele, aby se vyhýbali nákupu a konzumaci jakéhokoli podezřelého alkoholu, a to nejen rozlévaného.

Kontroly restaurací, pivnic a barů jsou doménou hygieniků. Ti údajně v posledních letech nezjistili ve stravovacích provozovnách jediný případ prodeje neoznačeného alkoholu. „V následujícím období zvýšíme frekvenci kontrol cíleně zaměřených na původ a značení alkoholických nápojů," řekla šéfka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Pozadu prý nezůstanou ani celníci, kteří jinak dělají kontroly prodejců alkoholu denně. „Tyto kontroly jsou náplní naší práce. Zároveň preventivně upozorňujeme veřejnost, aby nekonzumovala alkohol, který je neobvykle levný. Právě takovýto alkohol je zpravidla pančovaný a může být tudíž i životu nebezpečný," řekl mluvčí celní správy v Ostravě Roman Miarka.

Po páteční razii v Havířově zachytili celníci nekolkovaný alkohol při silničních kontrolách. V sobotu kontrolovali dodávku vezoucí 44 litrů nekolkovaného alkoholu v PET lahvích v Zelinkovicích na Frýdecko-Místecku. Ve čtvrtek odhalili 91 litrů nekolkovaného alkoholu ve Vrchlického ulici v Českém Těšíně.