Řekla to mluvčí SmVaK Eva Špirochová. Zájem o vodu z Česka mají také další obce i obyvatelé města Rybnik.

"Pro polskou stranu budou dodávky od nás ekonomicky výhodnější, stejně tak pro naši firmu je prospěšný každý nový odběratel. Čím více vody vyrobíme a prodáme, tím efektivnější je náš provoz a můžeme držet ceny na přijatelné úrovni," uvedl generální ředitel společnosti Miroslav Kyncl.

Pro zajištění dodávek SmVaK k hranicím s Polskem buduje 263 metrů dlouhé potrubí, do stavby investuje kolem šesti milionů korun. Polská strana dokončí stavbu na své straně hranice a vybuduje obecní vodovodní síť. Provoz nového vodovodu pro 250 obyvatel polské obce začne na začátku září.

SmVaK zároveň zvyšuje dodávky pro stotisícové město Jastrzebie Zdrój. Zatímco v roce 2005 odebrala tamní městská společnost 4,27 milionu metrů krychlových vody, loni dodávky vzrostly více než o šest procent.

Severomoravské vodovody a kanalizace zásobují vodou více než milion obyvatel na severu Moravy, zajišťují také odvádění odpadních vod a jejich čištění ve více než 50 čističkách. Firma loni snížila zisk o osm procent na 245,7 milionu korun, tržby naopak meziročně vzrostly o čtyři procenta na 1,734 miliardy korun. Vlastníkem společnosti je od loňského dubna španělská společnost Aqualia, jež koupila více než osmadevadesátiprocentní podíl od skupiny Penta.