Ostravská huť vloni vydělala společně se svými pěti dceřinými firmami celkem 9,9 miliardy korun čistého zisku při výnosech 61,5 miliardy korun, řekla dnes mluvčí firmy Jana Dronská.

Zhruba dvojnásobného zisku oproti roku 2005 dosáhla firma díky vysoké poptávce po výrobcích a příznivým cenám na trhu, uvedl k výsledkům generální ředitel Mittal Steel Ostrava Gregor Münstermann. "Uplynulý rok byl pro firmu úspěšný, i když se na konci roku potýkala se snížením poptávky," dodal.

Podle ekonoma Tomáše Navrátila ze společnosti CN Finance hospodářské výsledky společnosti ukazují, že se veze na celosvětové vlně zájmu o ocel. "Zároveň se tu projevuje dlouhodobá strategie orientovat se na výrobky s vyšší přidanou hodnotou," řekl ekonom. Dodal, že až po zveřejnění výkazu zisků a ztrát společnosti bude možné okomentovat, proč se vloni výnosy firmy zvýšily o necelé dvě miliardy korun, zatímco zisk narostl o pět miliard.

Společnost Mittal Steel Ostrava vloni vyrobila tři miliony tun oceli, téměř 60 procent vyvezla hlavně do Německa, Polska, Slovenska i Itálie.

Ostravská firma se zhruba 7400 zaměstnanci je součástí největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal, která zaměstnává 320.000 lidí v šedesáti zemích světa. Zhruba 70 procent akcií v ostravské huti patří Mittal Steel Holdings, téměř 14 procent akcií vlastní ministerstvo financí. Třetím největším akcionářem je Česká konsolidační agentura s téměř 11 procenty akcií.