„Pokud by opozice na svém stanovisku trvala, mohla by být investice v Nošovicích ohrožena,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) s tím, že neuvolněním prostředků by se stát dostal do rozporu se smlouvou, kterou s firmou Hyundai uzavřel. Sněmovna by o návrhu měla jednat příští týden.

Společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) vzala podle svého mluvčího Petra Vaňka stanovisko rozpočtového výboru na vědomí. „Vzhledem k tomu, že uvedený výbor není konečnou instancí, rozhodující o výplatě uvedené částky, vnímá společnost HMMC výsledek hlasování jako demonstraci síly opozice prostřednictvím využití absence jediného koaličního poslance,“ vyjádřil se za jihokorejského výrobce automobilů Vaněk. Investice ale podle něj ohrožena není. Hyundai si totiž vůbec nepřipouští, že by zmiňovanou sumu nakonec nedostal.

„Společnost HMMC je přesvědčena, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky se při svém hlasování jako celek zachová zodpovědně. A že tedy Česká republika dostojí svým závazkům a nepřipustí otřesy svého mezinárodního kreditu, které by způsobilo odmítnutí vyplacení dohodnutých a smluvně potvrzených investičních pobídek,“ uvedl dále mluvčí HMMC.

Společnost HMMC má při proinvestování dohodnuté částky ve výši 31 miliard korun podle investiční smlouvy obdržet do roku 2013 celkově 2,415 miliardy korun jako přímou dotaci na výstavbu závodu v Nošovicích. Z toho 900 milionů má výrobce vozidel získat v letošním roce, příští rok pak 600 milionů a v letech 2009 až 2013 dalších 915 milionů korun.

Hyundai staví svižným tempem

Ideální počasí umožňuje pokračovat ve výstavbě nošovické automobilky Hyundai svižným tempem. Pokračuje konstrukce střech a opláštění výrobních hal, betonují se podlahy a včera se započalo s betonováním komunikace uvnitř areálu. „I přes počáteční obtíže plán výstavby splníme. Zkušební provoz bude zahájen v září příštího roku a sériová výroba v březnu 2009,“ uvedl ve čtvrtek Kim Eok-jo, prezident HMMC. Současně bylo zahájeno i rozhrnování ornice v areálu závodu a vysévání trávy, aby se snížila celková úroveň prašnosti. V říjnu pak budou po areálu rozsazeny stromy, které společnost HMMC namísto pokácení přestěhovala na provizorní stanoviště.