„Jsou místa, kde slušně zapršelo a úrodě to pomohlo. Další zemědělec, který už tolik štěstí na dešťové srážky neměl, může mít pak úrodu slabší. Platí to nejen o výnosech, ale i o kvalitě brambor. Letos hrozila nejen strupovitost, ale někde i plísně. Zemědělci, kteří svá pole včas neochránili a nebezpečí plísně podcenili, mohou mít potíže,“ uvedl tajemník bramborářského svazu.

Podle Králíčka zemědělci z ranobramborářských oblastí v Polabí a na jihu Moravy už mají sklizeň téměř dokončenu. „Sucho se na úrodě přeci jen podepsalo. Na Vysočině, kde proti jiným částem republiky prší přeci jen více, počasí na úrodu takový vliv mít nebude. U pozdních odrůd brambor lze ještě navíc očekávat, že případné dešťové srážky by mohly výnosy zvýšit,“ doplnil bramborář.

Letos pěstují zemědělci brambory na téměř dvaatřiceti tisících hektarech. „Je to o šest procent více než v roce předchozím,“ upřesnil tajemník bramborářského svazu. Podle něj v současnosti zemědělci prodávají obchodníkům kilogram brambor za necelé čtyři koruny. „Až do minulého týdne se cena brambor na německé burze, která je pro nás dost určující, mírně snižovala. Nyní se tento trend změnil a dochází k postupnému zdražování. Odhadovat, za kolik budou brambory nakupovat tuzemští zákazníci v obchodech, je v současnosti obtížné. Žádné razantní zdražování či slevňování ale nepředpokládám,“ dodal Králíček.

Také Jaromír Kublák z Fryčovic předpokládá, že letošní úroda brambor bude na stejné úrovni jako ta loňská. „Na rozdíl od zemědělců, kteří dávali na pole jarní obilí, nám sucho tolik neuškodilo. Ta letošní úroda určitě nebude ani u brambor ale nijak rekordní, spíše to vidím na průměr,“ dodal zemědělec.