Průměrné hektarové výnosy obilovin dosáhly 4,69 tuny, což je asi o 15 procent více než před rokem. Dnes to řekl předseda Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek.

Dobře se na severomoravských polích dařilo zejména ozimému ječmeni. Jeho výnos 5,3 tuny z hektaru je téměř o dvě tuny vyšší než před rokem. Zemědělci si pochvalují také výnosy pšenice ozimé (5,29) a triticale (4,67). Ostatní obiloviny jsou pod úrovní čtyř tun.

Moravskoslezští zemědělci si na výnosy ani na průběh žní nemohou stěžovat. "Sklizeň byla plynulá. Tím, že porosty dozrály o 14 dní až o tři týdny dříve, byly i včas skončeny žně a vytvořily se dobré předpoklady pro podzimní osev zejména řepky. Důležité je, že se už silážují kukuřice, to znamená, že bude lepší předpoklad pro založení porostu ozimých pšenic než loni," dodal Mariánek.

Nejlepšími výsledky v kraji se může pochlubit Opavsko, kde jsou nejvyšší výnosy u pšenice ozimé a ozimého i jarního ječmene. Na Novojičínsku ale podle Mariánka zřejmě více než v jiných regionech řádilo sucho, které postihlo jarní obiloviny. "Je to neobvyklé, aby Nový Jičín měl menší výnos u jarní pšenice a jarního ječmene než Bruntál a Frýdek-Místek," podotkl Mariánek. Sucho se na Novojičínsku odrazilo také na nižších výnosech ovsa.

Zatímco potravinářská kvalita u pšenic je podle Mariánka velmi dobrá, horší je to u jarních ječmenů, kde je poměrně vysoký obsah dusíkatých látek.