Firma se zároveň přejmenovala na aqualia infraestructuras inženýring (AII) a kromě rozborů vody se více zaměří také na projektování a realizaci vodohospodářských staveb. Jen letos díky tomu vzrostou její tržby zhruba sedminásobně, řekl dnes nový generální ředitel AII Stanislav Dolínek. Podle majitelů jde o logický vývoj, který zjednoduší strukturu společnosti. Inženýring nyní bude přímo ovládat španělská firma aqualia infraestructuras, která se na jihu Evropy věnuje podobným aktivitám jako její nová česká dcera.

AII dnes v Ostravě otevřela novou centrální laboratoř, jež bude pokrývat celé spektrum rozborů pitné i odpadní vody pro celý region. "Požadavky na rozbor vody jsou stále přísnější. Po přestěhování do nových prostor nyní chystáme postupnou obnovu jednotlivých přístrojů a technologií," řekl Dolínek.

Velkými změnami prochází také druhá část firmy, která se v minulosti věnovala jen inženýrské činnosti. Nyní chce své aktivity rozšířit, pro SmVaK i cizí firmy bude na klíč zajišťovat kompletní realizaci vodohospodářských staveb od projektu až po kolaudaci. Tržby firmy tím jen letos vzrostou z loňských přibližně 50 milionů na 350-400 milionů korun v roce 2007. Další vývoj závisí na počtu zakázek, která AII získá mimo skupinu aqualia.

Španělská společnost aqualia gesti ón integral del agua z holdingu Grupo FCC koupila většinový podíl v SmVaK od skupiny Penta loni v dubnu. SmVaK v roce 2006 zvýšil celkové tržby a výnosy o čtyři procenta na 1,7 miliardy korun, zisk po zdanění naopak meziročně klesl o více než 12 procent na 245,7 milionu korun. Skupina aqualia chce prostřednictvím SmVaK expandovat na další středoevropské a východoevropské trhy.