V plném proudu je v těchto dnech sklizeň jablek nejen v sadech ovocnářů, ale i na malých zahrádkách. Podle ředitele Sadů Životice na Karvinsku Dušana Kokošky se díky letošnímu slunečnému červnu a červenci sklízí i odrůdy, které v běžných letech dozrávají až později. „Na uskladnění už v našich sadech dozrály všechny odrůdy. Letošní jablka jsou větší, než bývá obvyklé. Narostla až do průměru sedm až osm centimetrů,“ upřesnil ovocnář.

Možnost nasbírat si jablka, kterou v našich sadech nabízíme, začínají lidé po deštivých dnech z počátku měsíce, využívat daleko více. V těchto dnech jim nabízíme odrůdy Golden Delicious, Rubín, Šampion, Gloster, Jonagolg, Jonagored a Brendburn. Když si člověk natrhá jablka sám, tak platí za kilogram jednotnou cenu čtrnáct korun. O tom, že zájem o samosběr se v posledních dnech zvyšuje, svědčí i pondělní více než tři tuny jablek, které si lidé u nás nasbírali,“ vysvětluje ředitel sadů. Životičtí ovocnáři využívají v těchto dnech i brigádníků, kteří trhají ovoce. To pak končí ve specializovaných skladech. „Dá se říci, že sklizeň probíhá zhruba podle našich předpokladů. Čeká nás ještě odrůda Idared. Té bychom měli sklidit zhruba sedm set tun, na sběr jablek této odrůdy budeme ještě brigádníky přijímat,“ dodal Kokoška. Podle něj se ve zdejších sadech urodí zhruba stejné množství jablek jako loni. „Počátkem jara jsem odhadoval, že bychom mohli sklidit až půldruhého tisíce tun jablek. Květnové mrazíky ale úrodu poškodily. Současné odhady výnosu se pohybují na úrovni 1,2 tisíce tun. Když to vyjádřím finančně, přijdeme kvůli nižší úrodě zhruba o dva miliony korun. Firmu to nepoloží, ale budeme muset omezit finance,“ dodal sadař.

I v letošním roce musejí životičtí ovocnáři věnovat velkou pozornost hlídání sadu před zloději. „Letos láká úroda zloděje tím více, že je díky nedostatku jablek v okolních zemích vysoká i cena jablek k moštování. Jednu skupinu zlodějů jsme díky našemu monitorovacímu systému už chytli. Máme poznávací značku auta a případ řeší policie. Sady nám hlídá i ostraha, takže se zlodějům snažíme co nejvíce situaci znepříjemnit,“ uvedl ovocnář. V porovnání s dalšími kraji republiky i výnosy v okolních zemích je úroda životických sadařů hodně slušná. Podle tajemníka Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka se totiž v tuzemských sadech očekává o třetinu slabší úroda než v uplynulém roce. „Počátkem června hovořily odhady o úrodě 105 tisíc tun, nynější odhady počítají se 111 tisíci tun. kromě květnových mrazíků v některých oblastech poškodilo jablka krupobití,“ řekl Ludvík.