Jejich výstavba by měla začít od začátku ledna 2008, řekl majitel Štěrkoven Rudolf Bochenek. Síť vietnamských betonáren vznikne v rámci společného podniku na těžbu štěrkopísku a lomového kamene a na výrobu cementu, který Štěrkovny založily v létě ve Vietnamu s tamním koncernem Vinacomin Group.

Minulý týden Vietnamci v Ostravě podepsali zpřesňující podmínky dohody o spolupráci, kterou uzavřeli se Štěrkovnami v Hanoji ke konci července. "V současné době vypracovávají naši odborníci z technologie a vývoje společně s pracovníky Vinacominu společný projekt, podle něhož započne spolupráce," uvedl Bochenek. Stavba betonáren bude podle něj prvním cílem projektu.

Firma Štěrkovny Dolní Benešov patří k největším betonářským komplexům v ČR, má obrat 1,5 miliardy korun a zaměstnává 400 lidí. Vinacomin má roční obrat kolem dvou miliard dolarů (40 miliard korun) a zaměstnává podle Bochenka 180 000 lidí. Firma se zabývá těžbou a zpracováním uhlí, rudy a minerálů ve Vietnamu, v Laosu a Kambodži. Produkuje stavební materiály, podílí se na vývoji a provozu vietnamských tepelných a vodních elektráren a prosazuje se také ve strojním a chemickém průmyslu.

Společný podnik má název Betong Vinasec - TKV, ostravská firma má v něm podíl 60 procent. První rok by měl mít obrat kolem miliardy korun. Vietnamská strana do projektu vkládá suroviny z těžeben a cementáren Vinacominu, Štěrkovny přicházejí s vlastní technologií a know-how. Bochenek už dříve uvedl, že v rámci společného projektu chtějí Štěrkovny dovážet na český stavební trh vietnamské pracovníky.