„Území průmyslové zóny Nad Porubkou je rozparcelováno a přiděleno jednotlivým investorům, se kterými jsou uzavřeny nájemní smlouvy. Investoři nyní zajišťují projektovou přípravu,“ uvedla mluvčí porubské radnice Petra Špornová.

Zóna byla oficiálně dokončena loni na podzim. Rozlohu má 18 hektarů. Pět hektarů z ní bylo zastavěno už z minulosti, radnice proto nabídla zájemcům zbývajících 13 hektarů. Do tří let by na ní měly vyrůst převážně kancelářské prostory. Porubská radnice počítá s tím, že průmyslová zóna zaměstná jeden až tři tisíce lidí. V novém areálu má vyrůst například administrativní budova včetně parkoviště, administrativní centrum či čerpací stanice LPG a pohonných hmot. Část pozemku budou využívat například společnosti Vědecko-technologický park nebo Repas - úklidové služby.

Úprava průmyslové zóny stála celkem 80 milionů korun. Část z těchto peněz poskytlo ministerstvo financí, Státní fond životního prostředí a fondy Evropské unie. Městský obvod Poruba vložil do rekonstrukce areálu, který od konce osmdesátých let využívaly různé státní podniky a v devadesátých letech se změnil na velkou černou skládku, zhruba dvacet milionů korun. Úpravy začaly v roce 2002.

První vlaštovkou v připraveném území pro podnikatele se stala multifunkční výrobní hala na výrobu kovových konstrukcí určených pro stavebnictví, která tam začala fungovat letos na jaře. Jejím majitelem je společnost Bytostav Poruba. Výstavba nové jedenáct metrů vysoké budovy o rozměrech 60 krát 16 metrů stála přes dvacet milionů korun. Část peněz na tuto stavbu poskytla ze svých fondů Evropská unie.