Stejně jako například obuvníci, kterým lidé nosí hlavně na podzim na opravu zimní boty, jsou i kominíci oborem, kde bývá nejvíce práce od září do konce roku.

Potvrzuje to také majitel ostravského kominictví Milan Lukáš. „Je to pořád stejné. V průběhu roku máme práci u stálých zákazníků, kteří si naše služby objednávají pravidelně. V létě bývá poptávka ještě slabší. Když lidé začínají znovu topit, uvědomí si, že by potřebovali kominíka. To pak nestačíme zvedat telefony a jezdit za zákazníky,“ vysvětluje Lukáš.

Podle něj pak na podzim mohou mít lidé problém, hlavně ti, kteří potřebují nejen vyčistit komín, ale třeba i nutně stavební úpravy či vyvložkovat komína. Lukáš pracuje v oboru už dlouhá léta. Vlastní kominictví pak založil v roce 1998. „Dá se říci, že zákazníků nepřibývá, ale ani neubývá. Lidé pořád zapomínají na to, že komín, i když odvádí zplodiny z plynového kotle, by měl být zkontrolován dvakrát za rok. „Musím ale dodat, že nadbytek zákazníků koncem roku pro nás neznamená žádné zlaté žně. Občas mi někdo dokonce slibuje, že pokud vezmu jeho zakázk

u přednostně, připlatí si. To ale nepřipadá v úvahu. Musím jezdit ke stálým zákazníkům, kteří naší firmu živí celý rok,“ dodal Lukáš.

Další ostravský kominík Ivan Kerlík z Ostravy má podobné zkušenosti. „Hned na jaře říkám lidem, že je třeba komín upravit, upozorňuji je na závady. V létě nezavolá skoro nikdo, v září pak mají všichni napilno. „Nechávám si sice menší rezervy, abych občas mohl v akutním případě někam zajet i během podzimních měsíců. Od září do prosince to je ale hodně hektické,“ dodává kominík. Podle něj jsou pořád mezi majiteli domků i takoví, kterým je líto dát pár stovek kominíkovi, a pouštějí se do čištění sami. „Někomu se to třeba i povede, jiným pak ale třeba komín chytne a vyhoří jim celý barák,“ varuje Kerlík. Podle něj jsou tyto případy typické například u majitelů takzvaných finských domků v okrajových částech Ostravy. „Přitom za běžné vyčištění komína si účtuji zhruba 350 korun. Když zákazník bydlí v Ostravě a jejím blízkém okolí, tak to má i s cestou,“ dodává kominík, který pracuje v oboru už desetiletí. Vlastní kominictví pak založil hned v roce 1990. Další kominík, který působí v menší obci na severovýchodě republiky, říká, že lidé jsou občas nepoučitelní.

„U kotlů na pevná paliva se komíny při zimním vytápění zanesou a majitel domku je pak téměř přinucen kominíka si zavolat. Ti, kdo už mají plynové kotle, ale na to zapomínají. Přitom i oni by si měli nechat komín prohlédnout. Už se v minulosti například stalo, že komín dokázala ucpat pavučina, na kterou napadalo listí či jiné nečistoty,“ dodal kominík.