Městská brána a Palác Eset. Těmito názvy se budou honosit domy, jejichž výstavba se připravuje v Ostravě. Nejde přitom o ojedinělé akce. Mnoho nových bytů už zde slouží svým nájemníkům. Nejen krajské město ale zažívá stavební boom. Lákavé bydlení má vzniknout také třeba v Opavě, Frýdlantu, Hlučíně nebo třeba Brušperku.

Pozadu nezůstává ani podhorská obec Čeladná, která se díky nové výstavbě doslova mění před očima.

Městská brána s originální kavárnou

Do samého středu Ostravy, pouhých dvě stě metrů od centrálního Masarykova náměstí, bude situován bytový dům Městská brána. Šestipodlažní objekt nabídne v budoucnu takřka čtyřicet bytových jednotek a také prostory pro obchody a služby. Chybět nebude originální dvoupodlažní kavárna. V okolí pak vznikne klidová zóna s lavičkami, tedy prostor pro relaxaci v zeleni.

„Zahájení výstavby je plánováno na listopad letošního roku a k nastěhování bude dům připraven na podzim roku 2009. Je situován mezi Kostelním náměstím, Kostelní a Biskupskou ulicí,“ sdělila Martina Huclová z tiskového oddělení společnosti Metrostav, která projekt připravila. Budoucím majitelům podle jejích dalších slov byty nabídnou vyšší prostorový i kvalitativní standard. Tomu však bude odpovídat i cena za metr čtvereční. Měla by se pohybovat kolem pětačtyřiceti tisíc korun.

„Jedna z hlavních devíz bytového domu Městská brána je jeho umístění v historickém centru města. Ostrava je v současné době jedním z nejzajímavějších měst, které přitahuje pozornost investorů. Ti dávají regionu díky svým investicím možnost rozvoje, udávají trendy nejen v oblasti pracovních příležitostí, ale i moderního bydlení podle nejvyšších standardů. Přihlédli jsme i k této skutečnosti a rozhodli se vstoupit přímo do centra města s projektem moderního bydlení u Kostelního náměstí,“ doplnila ještě Huclová.

Palác Eset zatím s otazníky

I „druhé srdce“ krajského města, porubská Hlavní třída, by se mělo dočkat dalšího nového domu. Ponese název Palác Eset a i on bude určen především pro movitou klientelu. Pokud tedy dojde k realizaci dosavadního projektu. „Budoucím klientům by měly být poskytnuty nadstandardní služby, jež nejsou u obdobných projektů v Ostravě běžné,“ uvedl pouze Jiří Kubečka, manažer tohoto projektu, s tím, že v současné době probíhají teprve přípravné práce pro ověření proveditelnosti celého projektu včetně marketingové, architektonické a ekonomické studie.

„Na jejich základě proběhnou následná jednání s orgány státní správy a samosprávy o možnostech realizace tohoto záměru,“ dodal Kubečka.

Třetinu hned, zbytek na splátky

Obdobné tajemno je i kolem obytného domu, jenž by se měl začít stavět v ulici Na Rybníčku v Opavě. „Projekt je v této chvíli v přípravné fázi, přesný termín zahájení a dokončení zatím nejsme schopni stanovit,“ řekl Igor Ščigel ze společnosti ISA Consult, která se podle jeho slov chystá v této atraktivní lokalitě v centru města postavit objekt se čtrnácti byty.

Stejná firma už ale staví obytné domy v jiných částech Moravskoslezského kraje. V dubnu letošního roku začal vyrůstat objekt se čtyřiceti byty ve Frýdlantu nad Ostravicí. O dva měsíce později pak byla zahájena výstavba bytů v Brušperku. Oba projekty mají být dokončeny v druhé polovině příštího roku. „Cena bytů ve Frýdlantu se podle velikostí pohybuje od milionu a čtvrt do tří milionů dvou set padesáti tisíc korun. Jedná se o družstevní bytovou výstavbu, kde požadovaný vklad činí pětatřicet procent částky. Zbývající část je možné splácet družstvu po nastěhování,“ uvedl dále Ščigel a pokračoval: „Jde o skvělou lokalitu a troufnu si říci, že atraktivní je i cena a možnost úhrady pouze třetiny ceny bytu.“

Deset bytů v Brušperku má být ale ještě levnějších. Ceny budou začínat na necelém milionu a končit budou na dvou a půl milionu korun. I zde má být systém třetinového vkladu.

V Hlučíně je po bytech hlad

Bytový komplex s nadčasovou architekturou. Tak charakterizuje investor projekt se všeříkajícím názvem Byty Hlučín. „Po dokončení právě budované dálnice D 47 bude možné z Hlučína vyjíždět za prací doslova kdekoliv v Moravskoslezském kraji,“ zmínil jednu z výhod této lokality Tomáš Kořistka z realitní společnosti Trimex. Stavební práce už začaly, projekt bude dokončen do konce příštího roku. Staví se v sousedství starší panelové zástavby mezi ulicemi Dukelskou a Jaroslava Seiferta.

„Prvním z důvodů, proč si myslíme, že bude dostatek zájemců o byty v tomto komplexu, je, že Hlučín již tradičně patří mezi města, kde poptávka po bytech vždy převyšovala nabídku. Dalšími aspekty jsou silný ekonomický rozvoj celého regionu, vyšší životní úroveň i chuť lidí lépe bydlet,“ vysvětlil dále Kořistka. Ceny těchto bytů mají začínat na částce lehce převyšující milion a ty největší pak mají stát asi tři a půl milionu korun.

Byty jsou prodány už před dokončením

Věžička s vyhlídkou na panorama Beskyd přístupná veřejnosti se stane dominantou domu, který bude součástí náměstí v Čeladné. Podhorská obec je ukázkovým příkladem toho, že i za větší peníze je o nové byty zájem. Apartmány zde bývají zájemci rezervovány dlouho před dokončením. „Finišují přípravné práce k zahájení poslední etapy výstavby náměstí v Čeladné. Jedná se o multifunkční dům, jehož součástí bude vedle objektu radnice spolu s dalšími službami pro obyvatele i bytová část s třinácti apartmány. Dokončení výstavby objektu je naplánováno na srpen příštího roku,“ vyjádřil se Jakub Bernady z investorské skupiny Conti Real Čeladná.

Dnes už je devět ze třinácti nabízených bytů závazně rezervovaných. Ceny se pohybují od zhruba jednoho a půl milionu po skoro čtyři miliony za prostorný podkrovní byt. „Čeladná je v mnoha směrech výjimečná a zájem o koupi nemovitostí v této lokalitě neustále roste. Máme dnes rozpracováno několik dalších projektů, zhruba za měsíc začneme nabízet byty v nově budované vilové čtvrti nedaleko centra,“ uzavřel Bernady.

Do samého středu Ostravy, vedle kostela svatého Václava a pouhých dvě stě metrů od centrálního Masarykova náměstí, bude situován bytový dům Městská brána. Foto: Deník/Adolf Horsinka, vizualizace: Metrostav Vizualizace2: NA RYBNÍČKU. V této ulici v atraktivní lokalitě v centru Opavy má vyrůst dům se čtrnácti byty. Kdy se začne stavět, však zatím není známo. Vizualizace: ISA Consult

Ceny bytů i domů svižně rostou

Městům na Ostravsku se v poslední době daří, což se projevuje i v růstu cen nemovitostí v regionu. Za prvních devět měsíců letošního roku se ceny bytů zvedly o 35 procent, u rodinných domů činil nárůst 10 procent. V kraji vzniká mnoho nových pracovních příležitostí, které doprovází masivní příliv investorů. Také kvalita bydlení se zvyšuje. Ceny atraktivních bytů v centrech měst se proto již blíží cenám novostaveb rodinných domů.

„Lidé tak stále častěji volí koupi pozemku pro stavbu vlastního rodinného domu. Často se ale zákazníci nechají zlákat reklamou stavebních firem, které nabízejí domek za 1,5 milionu. Během jednání a plánování pak vyjde najevo, že v ceně není započítána základová deska a jiné komponenty, takže se cena v konečné fázi třeba zdvojnásobí,“ uvedl Martin Ďuriš, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAA Byty.

Velký zájem je podle něj o byty všech kategorií. Na trhu chybějí hlavně menší byty. Mírně rostly i ceny rodinných domů – majitelé kvalitních staveb mohou slušně vydělat na jejich pronájmu, hlavně v blízkosti průmyslových zón. Zájem je též o stavební parcely. Naopak téměř minimální poptávka je po nestavebních pozemcích, například orné půdě. „Do konce roku počítáme s již trochu mírnějším růstem cen, než tomu bylo doposud. Někteří majitelé nabízeli své byty v Ostravě či ve Frýdku-Místku za astronomické částky, ale zjistili, že i zde je určitý cenový strop,“ poznamenal závěrem Ďuriš.

Nabídka nových bytů je spíše pro bohatší

„Z našich analýz jednoznačně vyplývá velký zájem o nové byty. Developerů přibývá, ale aktuálně jde o nabídku spíše pro bonitnější klienty, protože ceny jsou vysoké a ne každý je zvládne zaplatit.“ To jsou slova Martina Ďuriše, manažera ostravské pobočky realitní kanceláře AAA Byty, která se mimo jiné zabývá i průzkumem trhu s nemovitostmi. Položili jsme mu několik otázek:

Nové obytné domy tady nyní rostou tak říkajíc jak houby po dešti. Bude tento trend pokračovat?

Developerů přibývá a trend ještě nějakou dobu potrvá. Developeři už ale vědí, že cenově narazili na strop.

Proč jsou pro zájemce nové byty lákavé, i když je jejich cena poměrně vysoká?

V Moravskoslezském kraji jde o novinku. Nová výstavba zde chyběla. Jde o trend několika málo posledních let. Poptávka je tedy nyní opravdu vysoká, ale prim u zájemců hraje pořád cenová přijatelnost.

Jak se vyplatí investice do nového bydlení oproti koupi bytu staršího?

Do nového bytu nemusí kupující dále investovat například prostředky na rekonstrukci. Jde v řádu několika let o pohodlné a bezproblémové bydlení bez nutnosti oprav.

Budou ceny bytů v Moravskoslezském kraji růst nadále poměrně výrazným tempem jako doposud? Nebo už dosahují maxima a růst se zmírní?

Tempo růstu se rozhodně zmírní. Například v některých lokalitách Ostravska jsou už teď ceny přemrštěné a tyto nemovitosti i neprodejné. Do konce roku odhadujeme nárůst v horizontu už jen pěti až deseti procent.