Na chronický nedostatek kvalifikovaných lidí si navzdory vysoké nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji stěžuje řada firem, které se různými způsoby rovněž rozhodly vychovávat své budoucí zaměstnance samy. "Po zhruba osmi letech jsme se rozhodli obnovit absolventské centrum, díky němuž k nám před pár dny nastoupilo prvních osm vysokoškoláků. Ve spolupráci s bohumínským učilištěm usilujeme také o otevření učebního oboru hutník, kde bychom si mohli vychovat své budoucí zaměstnance," uvedl generální ředitel ŽDB Group Zdeněk Juchelka. Firma s více než 3000 zaměstnanci podle Juchelky v posledních měsících na trhu práce stále hledá kvalifikované hutníky, slévače, lanaře a tažce.

Bohumínská společnost je také ochotná učňům částečně přispívat na studium. Například formou příspěvku na dopravu, učební pomůcky či formou stipendia pro vybrané studenty. "Řadu budoucích zaměstnanců se budeme snažit nejen vychovat, stále také zdokonalujeme systém sociálních benefitů. Na řešení problému by se však měl podílet i stát zpřísněním štědrých sociálních dávek," dodává Zdeněk Juchelka.

Absolventské centrum je jednoroční program pro absolventy vysokých škol, kteří jsou po úspěšném výběrovém řízení umístěni do jednotlivých závodů. Během roku by měli poznat daný závod a vyprofilovat se do pracovní pozice, která bude nejlépe odpovídat jejich dovednostem a schopnostem. Firma si podle personální šéfy Petry Wodecké vybírala z dvaceti uchazečů.

Přestože míra nezaměstnanosti byla v září na severu Moravy druhá nejvyšší v zemi (10,5 procenta) a úřady práce měly v evidenci kolem 70 tisíc lidí, mnohé regionální podniky se stále potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Mladé lidi proto při přípravě na další povolání začaly podporovat kromě ŽDB Group také další firmy, například Třinecké železárny, novojičínský Visteon - Autopal nebo opavský OSTROJ.

Například bílovecký Massag chce získat dotace z Evropské unie, například na školicí středisko, ve kterém si chce vychovávat z učňů vlastní zaměstnance. Někteří průmyslníci by uvítali, kdyby se podnikům v privatizaci vrátila učiliště.