Podle něj je výnosově úroda brambor slušná. „Dalo by se říci, že je lepší než ta loňská. Kvalitu brambor ale poznamenává choroba kořenomorka a škůdce drátovec,“ upřesnil bramborář. Kublák uvedl, že zatím se dá těžko předvídat, jaká nakonec bude úroda z celorepublikového pohledu. „Bude záležet na tom, co sklidí v bramborářské oblasti na Vysočině,“ dodal Kublák.

Tajemník Ústředního bramborářského svazu ČR Josef Králíček uvedl, že podle dřívějších odhadů by se průměrný výnos měl pohybovat nad 23 tunami z hektaru. „Zemědělci by tak celkem měli sklidit 752 tisíc tun, společně s úrodou malých pěstitelů by se celková úroda měla pohybovat nad milionem tun. „V současnosti pěstitelé prodávají obchodníkům brambory za tři až čtyři koruny za kilogram. To je výrazně méně než ve stejném období loňského roku. V dohledné době neočekávám u brambor prodávaných v obchodech žádné výraznější cenové výkyvy. Otázka je, jak se cena bude pohybovat v době, kdy se začne obchodovat s uskladněnou produkcí,“ dodal Králíček.

Podle něj bramborářům zbývá sklidit zhruba pětinu produkce. Vzhledem k slabší úrodě na Slovensku a v Maďarsku lze podle Králíčka očekávat poptávku tamních obchodníků po tuzemské produkci.

Jaká pravidla platí při dovozech brambor?

Podzimní období přináší podle Bohuslava Šimíčka ze Státní rostlinolékařská správa Opava (SRS) nejen zvýšený zájem lidí o nákup brambor, ale také řadu dotazů, které se týkají brambor dovážených z Polska. „Dovoz brambor z jiných zemí EU včetně Polska není na území ČR zakázán. Na druhé straně je pravda, že brambory jsou plodinou, která je z pohledu rostlinolékařského riziková. A to zejména s ohledem na možnost šíření původce bakteriální kroužkovitosti bramboru. Abychom omezili tato rizika, vydala SRS už v listopadu roku 2004 mimořádné rostlinolékařské opatření. To stanovuje pravidla pro uvádění polských brambor na český trh,“ uvedl Šimíček.

Podle něj pravidla zahrnují dvě povinnosti, za jejichž neplnění hrozí citelné sankce. „Dovozce musí opatřit brambory z Polska osvědčením polské rostlinolékařské služby o testování na přítomnost původce bakteriální kroužkovitosti bramboru a alespoň dva pracovní dny předem musí písemně oznámit tento dovoz rostlinolékařské správě. Její pracovníci už třetím rokem kontrolují dodržování pravidel, a tím významně omezují rostlinolékařská rizika při uvádění brambor na český trh. Další informace mohou zájemci získat na pracovištích SRS v každém okresním městě,“ doplnil Šimíček.