Polská společnost, která zaměstnává přes 500 lidí a je významným evropským výrobcem lahví na technické plyny a propan butan, zároveň získala nový název VÍTKOVICE Milmet. Informovala o tom mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Společnost Vítkovice Holding se začala o polskou firmu zajímat před několika lety, téměř 50 procent akcií získala v roce 2001. Více než čtvrtinový podíl akcií se podařilo dokoupit před dvěma lety od polského státu a před nedávnem byla akvizice zcela dokončena. Ovládnutí polského výrobce tlakových lahví zapadá do strategie firmy VH, jež se chce stát lídrem na globálním trhu tlakových lahví. "Spolupráce již přinesla první výsledky. Oběma firmám umožňuje specializaci a zároveň společný technický rozvoj," řekla Kijonková.

Investice do Milmetu je jednou z největších českých investic v Polsku a má pokračování i v politické rovině. Podle nedávného jednání politických špiček Moravskoslezského kraje a polského vojvodství Slezsko by se mohla rozšířit česko-polská spolupráce například o společné projekty v lodní dopravě. "Pro vítkovický holding by to byl obrovský přínos, kdybychom mohli díky propojení vodních dopravních cest řešit přepravu stále větších strojírenských součástí a dílů za oceán," naznačil předseda představenstva a generální ředitel VH Jan Světlík.

Společnost Milmet vznikla v roce 1882 jako malá válcovna plechů v polském Sosnovci. Zhruba o 100 let později radikálně rozšířila svůj sortiment a začala vyrábět tlakové lahve na plyn. Za prvních šest měsíců letošního roku se tržby firmy meziročně zvýšily o 21 procent na 86,6 milionu zlotých (asi 636 milionů Kč), pololetní hrubý zisk 14,9 milionu zlotých (téměř 110 mil. Kč) již překročil zisk za celý loňský rok.