Hned v roce 2002 se pustili do oprav panelových domů v Bytovém družstvu Orlová. Předseda představenstva družstva Jan Katauer dokázal přesvědčit družstevníky, že se rychlé tempo oprav vyplatí. „Rozhodujícím obratem v celé věci bylo rozhodnutí vlády z roku 2001, které v rámci programu regenerace panelových sídlišť umožnilo získat úvěr a zároveň dotaci části úroků. Využili jsme jej a šli jsme do rekonstrukcí naplno. V současnosti, když bylo pozastaveno přijímání žádostí v celém programu, se ukazuje, že jsme se rozhodli správně. Máme opraveno čtyřiadevadesát procent našich bytů,“ uvedl Katauer. V roce 2002, kdy Českomoravská záruční a rozvojová banka ČMZRB) začala v rámci programu Panel pomáhat, tvořil podíl její ostravské pobočky na poskytnutých dotacích na úroky z úvěrů téměř devadesát procent v rámci celé ČR. „Program se v průběhu let úspěšně rozjel, začali jej více využívat stavebníci i jinde v republice. I tak ale zhruba třetina letošních podpor v rámci programu Panel bude využita v Moravskoslezském kraji,“ uvedl ředitel ostravské pobočky ČMZRB Jiří Keler.

Zatímco ještě před několika lety se uvádělo, že při průměrné zanedbanosti 200 tisíc korun na jeden byt budou rekonstrukce trvat přibližně osmdesát let, odborníci odhadují, že při současném tempu by už mohla trvat jen deset až patnáct let.

Panel: Hodně muziky za rozumnou cenu

Nedostatkem peněz odůvodnil Státní fond rozvoje bydlení nedávné pozastavení přijímání žádostí o úhradu části úroků z úvěrů v rámci programu Panel. Odůvodnění logické. Stejně jako argument těch, kteří státní rozpočet pro příští rok připravují. Sekyrka naší republiky je do špalku zadlužení zaťata dost hluboko, proto je třeba šetřit. Takže se škrtá, kde se dá, ruší či snižují se různé státní podpůrné programy a dotace, abychom nezadlužovali budoucí generace. V případě podpory oprav panelových domů se nedá ale přeslechnout ani hlas těch, kteří program označují za jeden z nejúspěšnějších. Panel nedává lidem podporu zadarmo, obyvatelé paneláků si na opravy z velké části přispívají sami, stát jim dosud hradil čtyři procenta úroků z úvěrů. Dříve často šedivé domy, které někdy přežívaly jen silou vůle, se chlubí novými fasádami, jsou zateplené a jejich obyvatelé v nich spotřebovávají zhruba o polovinu tepla méně než před rekonstrukcí. To je rovněž pádný argument, který navíc potvrzuje, že muzika, kterou Panel nabízí, není sice zadarmo, ale při pečlivějším pohledu není až tak drahá.