Vyplynulo to ze závěrů konference Lidské zdroje pro 21. století, která se za účasti odborníků z celé země uskutečnila v Třinci. Účastníci konference by uvítali také například daňové zvýhodnění firem, které vzdělávají své pracovníky, povinnost nezaměstnaných se rekvalifikovat a přijmout zaměstnání i vyšší dotace na vzdělání, řekli dnes novinářům zástupci průmyslu a vysokých škol.
"Shodli jsme se, že je třeba dát veřejnosti informace, v kterých oborech v nejbližších letech je šance najít zaměstnání. Nechceme žádné plánovače, ale podniky mají právo požadovat, aby prostředky vložené do vzdělávacího systému byly účelně využity, protože školství je placeno také z jejich daní," uvedl rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Tomáš Čermák.
Podle Jaroslava Raaba, výkonného ředitele Hutnictví železa, je třeba zároveň zlepšit image těžkého průmyslu. "Musíme si přestat hrát na to, že těžký průmysl nemá své místo a že tam je nezaměstnanost. Oborů, které nacházejí uplatnění, je celá řada," uvedl s tím, že více než 40 procent výrobků hutí je mladších deseti let. "Právě díky výzkumu a vývoji jsou vyráběny výrobky, které praxe potřebuje. Jestliže to nebudeme vyrábět my, tak se to bude muset dovézt," dodal.
"Od účastníků konference máme kolem 40 až 50 námětů, co by bylo třeba udělat pro to, aby byl zajištěn dostatek lidských zdrojů pro 21. století," uvedl Jiří Cienciala, generální ředitel společnosti Třinecké železárny, která akci zorganizovala. S výstupy konference budou podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPD) Pavla Kafky průmyslníci a pedagogové dále pracovat. "Trh práce není odpovídající potřebám průmyslu," doplnil generální ředitel SPD Zdeněk Liška.
Výrazný nedostatek odborně vzdělaných hutníků se u firem v Moravskoslezském kraji projevuje již několik let. Situace se v příštích letech ještě zhorší, protože průměrný věk ocelářů se zvyšuje a v blízké době podstatná část z nich odejde do důchodu. Kraj je přitom druhým nejproblémovějším regionem z hlediska nezaměstnanosti, její míra dosahuje zhruba deseti procent, o čtyři procenta víc než celostátní průměr.