Na růst české měny ale doplácí například výrobce klobouků a pokrývek hlavy Tonak, který převážnou část základní suroviny na výrobu nakupuje v Česku. Řekli to zástupci podniků. "Posílení české koruny vůči euru nebo americkému dolaru o jednu korunu znamená negativní dopad do hospodaření společnosti ve výši několika milionů korun. Od roku 2002 ztrácíme meziročně jen na kurzech od deseti do 25 milionů korun, v souhrnu jsme ztratili více než 80 milionů korun," řekl generální ředitel Tonaku Michal Šimek. Tonak vyváží za hranice Česka 87 procent svých výrobků. Dodává je do 50 zemí a ročně za ně utrží okolo půl miliardy korun.
Společnost Vítkovice Heavy Machinery pociťuje podle finančního ředitele Radima Valase v menší míře kurzové ztráty na krátkodobých obchodních případech, které nelze tak dokonale zajistit proti kurzovým rizikům jako větší a dlouhodobější obchody. Největší strojírenská dceřiná firma skupiny Vítkovice Holding získává z exportu okolo 80 procent tržeb, přičemž obchoduje v eurozóně i dolarech. "Netrápí nás posilování koruny jako takové, to považujeme za standardní, ale současná razantnost je špatně," dodal generální ředitel firmy Vítkovice Holding Jan Světlík.
Vážné potíže údajně neřeší ani domácí jednička ve výrobě oceli ArcelorMittal Ostrava. "Kurzové vlivy jsou eliminovány vzhledem k velikosti a možnostem skupiny ArcelorMittal zejména velkým podílem hlavních měn euro a USD v realizovaných obchodech, jak v nákupu, tak v prodeji," uvedla mluvčí skupiny Jana Dronská.
Standardní zajišťovací instrumenty, jako jsou forwardové obchody a opční strategie, ale například novojičínskému výrobci klobouků pomáhají jen krátkodobě. "V dlouhodobém horizontu je řešením posilování dovozů z eurové i dolarové oblasti. V roce 2007 předpokládáme nárůst dovozů až k 30 procent z celkových tržeb," doplnil Šimek. Loni Tonak nakoupil v zahraničí jen 22 procent surovin a materiálů z celkových tržeb.
Česká měna se poslední říjnový pátek poprvé v historii dostala pod hranici 27 korun za euro, konkrétně na 26,97 Kč/EUR. Rovněž k dolaru vylepšila rekord na 18,78 Kč/USD. Před pěti lety se za euro i dolar platilo asi 30 korun. Podle Asociace exportérů ale nynější posilování koruny na nové rekordní hodnoty vůči euru i dolaru nemá opodstatnění a stojí za ním spekulanti.