Uzavřený kontrakt za 8,3 milionu euro (tedy přibližně 225 milionů korun) je historicky první zakázkou ostravské montážní firmy na finském trhu, řekla mluvčí firmy Eva Kijonková. "Současně jednáme o další, podobně rozsáhlé zakázce, a to opět na montáž energetického kotle," doplnil generální ředitel Hutních montáží Miroslav Přecechtěl. Upřesnil, že v obou případech půjde o kompletaci technologických zařízení kotlů. Práce na montáži prvního kotle pro Finsko začnou v příštím roce a skončí v červenci 2009. V hlavních etapách vyšlou Hutní montáže na stavbu až 190 svých zaměstnanců.

Kromě zakázky pro Finy začaly Hutní montáže tento měsíc v Německu práce na už dříve avizované zakázce pro společnost Hitachi Power Europe. Ostravská firma bude pro firmu do října 2008 montovat technologická zařízení tlakové části kotle o výkonu 750 MW. Německý projekt je v hodnotě zhruba 270 milionů korun. Zároveň pokračují práce rekonstrukci a modernizaci uhelné elektrárny ČEZ v Tušimicích, která je největším zakázkou Hutních montáží.

Jde o rekonstrukci čtyř kotlů rozdělenou do dvou etap. "Demontáž prvních dvou kotlů byla ukončena letos v září a v říjnu jsme zahájili montáž nových technologií kotlů. Celkový objem montážních prací je pro naši firmu bezmála tři čtvrtě miliardy korun," připomněl Přecechtěl s tím, že následovat by měly rekonstrukce tří kotlů prunéřovské tepelné elektrárny.

Hutní montáže jsou specialistou na stavebně-montážní dodávky průmyslových celků, mostů a ocelových konstrukcí. Jediným akcionářem firmy se 700 zaměstnanci se loni stala akciová společnost VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY, největší výrobní dcera strojírenského holdingu VÍTKOVICE. Letos ostravská montážní firma díky uzavřeným kontraktům očekává nárůst tržeb přibližně o 17 procent na 872 milionů korun a zisk kolem 43 milionů korun.