Původně měla těžba v regionu skončit v roce 2015. O nutnosti modernizovat technologie a zvýšit tak produktivitu práce i bezpečnost horníků pracujících hluboko pod zemí přesvědčil vlastníka společnosti OKD nový generální ředitel Klaus-Dieter Beck. Ten nastoupil do vedení důlní firmy před půl rokem.

„Kromě technologií budeme muset investovat i do samotného rozvoje dolů,“ uvedl Beck. Na prohlubování jam a otevírání nových pater vyčlení společnost v následujících dvaceti letech asi čtyřicet miliard korun. Novými technologiemi OKD vybaví všech pět svých činných dolů. „Dodavatelé pro nás na míru připravují deset moderních technologií pro vybavení porubu, tedy místa, kde se těží uhlí. Zároveň pořídíme dvanáct razicích technologií pro přípravy porubů,“ vyjmenoval technický ředitel OKD Jan Matula.

S moderními technologiemi OKD postupně přesunou těžbu uhlí do větších hloubek, kde se stupňuje tlak okolních hornin. Dosud se uhlí dobývalo v hloubkách od osmi set metrů do 1,1 kilometru. „Nové technologie umožní těžit v hloubce až šestnáct set metrů pod zemí,“ vysvětlil Matula. Roční objem těžby, kolem třinácti milionů tun uhlí, by se přitom neměl měnit.

První dodávky budou v příštím roce směřovat na Důl Lazy. „Díky novým investicím rozjedeme na Dole Lazy porub, který jsme letos museli zastavit z důvodu bezpečnosti provozu,“ vysvětlil technický ředitel. Technologie, které budou umístěny do šachet na severu Moravy, jsou podle vedení OKD tím nejmodernějším, co je na světovém trhu k dispozici.

Technologie pro dobývání by měla dodat americko-německá společnost Bucyrus, na dodávku razicích technologií je podepsána předběžná smlouva s firmami ze Švédska, Rakouska a Německa. OKD zaměstnávají v regionu asi šestnáct tisíc lidí a jejím vlastníkem je společnost RPG Industries.