Kina vstupné nezvedají. „Myslím, že vstupné je u nás dostatečně vysoké. Nemáme šílené náklady jako multikina, takže jsme cenu vstupenek udrželi stejně vysokou i pro tento rok,“ sdělila Jana Dulíková, vedoucí zábřežského kina Luna. Ještě doplnila, že na film se zde lidé mohou přijít podívat v průměru za sedmdesát korun.

Cena za vstupenku se nezvýšila ani v Minikinokavárně v centru Ostravy. Také multiplex Cinestar v ostravském nákupním centru Futurum si drží dál své ceny. Nutno však poznamenat, že zde za zhlédnutí filmu divák zaplatí bezmála sto čtyřicet korun. Výjimkou je pouze Kino Art, jež sídlí v Domě kultury města Ostravy. „Ceny vstupenek vzrostly z osmdesáti korun na devadesát,“ uvedla tamní pokladní.

Divadla zatím ceny drží

Výši vstupného si udržela také všechna ostravská divadla. Pokud náhodou zvedneme ceny, tak až od září, neboli od příští divadelní sezony,“ hlásili divadelníci svorně. „Od Nového roku jsme nepřipravili pro naše diváky žádné nemilé zdražování. Ceny vždy upravujeme v září, ale třeba v loňském roce jsme vstupné také nezvedali. Jak to bude od příští sezony, ale nyní nelze říct. Rozhodne se až na základě zhodnocení toho půlroku,“ vyjádřila se Hana Piechová z ekonomického oddělení Komorní scény Aréna.

Obdobně postupují i v Národním divadle Moravskoslezském a u Bezručů. Ceny vstupenek zachovalo i loutkové divadlo.

Zdraží zoo?

Zatím neví Ani další ostravská zařízení, v e kterých lze prožít volný čas, nešokují návštěvníky od letoška vyšším vstupným. Výjimkou je Hornické muzeum v Ostravě-Petřkovicích. „Kvůli zvýšení DPH a růstu cen energií jsme byli nuceni zdražit vstupné. V praxi to znamená, že třeba nejdelší obhlídková trasa je nyní místo devadesáti korun za sto padesát pro dospělého. Děti, důchodci nebo studenti pak zaplatí místo pětačtyřiceti korun o třicet korun více,“ upřesnila mluvčí muzea pod Landekem Kateřina Kotasová.

Ostravské muzeum v centru města nebo třeba Dům umění u Elektry ale ceny nadále udržují na stejné výši jako loni. Vstupné se nezvedalo ani na Slezskoostravském hradě. „Od tohoto roku zoo nezdražilo. Ceny vstupenek jsme zvedali loni, a to ze šedesáti na sedmdesát korun pro dospělé, a ze čtyřiceti na padesát pro děti,“ poznamenala Šárka Kalousková z ostravské zoo a dodala: „Nelze teď ale říct, zda nezvedneme ceny v průběhu jara. Bude záležet na zhodnocení situace.“

Od ledna se ale zvýšily například poplatky za upomínky v Knihovně města Ostravy. „Poplatky za upomínky se zvedly kvůli rostoucímu poštovnému,“ zdůvodnila zvýšení cen upomínek Miroslava Sabelová, ředitelka KMO. Vysvětlila také, jak je to s poplatkem za čtenářskou legitimaci. „V tomto případě nejde o zdražení, ale o úpravu ceny. Čtenář může nyní nově na jednu průkazku díky automatizovanému systému navštěvovat téměř všechny naše pobočky po celém městě. Cenově to znamená, že za dvanáctiměsíční platnost legitimace teď zaplatí sto padesát korun,“ uvedla ještě Sabelová. Dříve ale čtenáři za celoostravskou průkazku platili dvě stě korun. U dětí zůstala cena stejná, třicet korun.

V bazénech šly ceny vstupného nahoru

Například na krytém bazénu v Ostravě-Porubě se cena všech typů vstupenek zvýšila asi o čtvrtinu. Kdo si šel zaplavat loni o víkendu, zaplatil padesátikorunu, nyní si musí dospělý připravit sedmdesát korun. Provozovatelé ale prodloužili dobu platnosti vstupenky z hodiny a půl na tři hodiny. Cena za plavání vzrostla i na bazéně Čapkárna v Moravské Ostravě, a to o deset korun. Zdražení se nevyhne ani letním koupalištím. Už nyní je jasné, že například vstupné na koupaliště v Ostravě-Porubě podraží ze šedesáti na sedmdesát korun. Některá zařízení ale plánují, že si raději prozatím ukrojí ze svých marží, jen aby zdražením neodradila své zákazníky. Jako například ve Sportovním centru Ostrava v Komenského sadech či ve Fitness centru Gym Frapp v Ostravě-Porubě.