Figurína oděná do líbivých svršků známých módních značek vábí přes výklad potenciální zákazníky. Aby ne, koupit pánské triko značky Pepe Jeans za 380korun, po slevě dokonce ještě otřicet procent levněji, považují mnozí za zázrak. Jenže pozor. Nízká cena je vykoupena horší kvalitou nabízeného oblečení. Jde totiž pravděpodobně ozdařilé padělky šité takzvaně horkou jehlou.

Na prodej zboží zmiňované značky Pepe Jeans má totiž vOstravě výhradní právo jediný prodejce. SMladou módou ale nemá nic společného. Deník podezřelé triko zakoupil a nechal ho ve značkové prodejně posoudit.

„Na první pohled je triko velmi podobné našemu zboží. Zaráží mě však po bližší prohlídce kvalita šití a materiálu. Vdetailech se liší také potisk a informace na štítku. Zboží Pepe Jeans se navíc nesmí prodávat bez originální visačky, jako tomu bylo vtomto případě,“ zhodnotila prodavačka zobchodu Jeans Machine nacházejícího se naproti nákupnímu centruLaso.

Manažerka této opravdu značkové prodejny Andrea Andodi se na „konkurenta“ zlobí. „Pokud prodává padělky, kazí nám dobré jméno. Adopouští se trestného činu. Zjistíme okolnosti a popřípadě podáme trestní oznámení,“ uvedla Andodi stím, že cena nejlevnějšího pánského trička Pepe Jeans se pohybuje okolo devíti setkorun.

Co na tyto výtky říká Tomáš Frach, majitel butiku, ve kterém Deník sporné zboží zakoupil? „Jde ooriginály,“ bránil se a dále vysvětloval: „Značkové zboží vmém obchodě je levnější, neboť to jsou loňské modely či přebytky daných firem.“

To, že kprodeji značky Pepe Jeans nemá licenci, která je podle autorizovaného distributora nutná, pak Frach také neviděl jako problém. „Povinnost mít licenci je dávno zrušena,“ konstatoval. Přesto ale bylo inkriminované triko následně zvýkladní skříně prodejny Mladá móda staženo.

ČOI: Padělků vkamenných obchodech přibývá

Podle Danuše Kotalové, ředitelky oblastního inspektorátu České obchodní inspekce (ČOI) vOstravě, není nic ojedinělého, že kamenné obchody vkraji nabízejí padělané zboží. Pokud zákazník na podezřelé výrobky narazí, měl by podle jejích slov ČOI upozornit.

„Vposlední době opravdu narážíme ve větší míře na padělky ivkamenných obchodech. Dokonce tam máme více zjištění než na tržnicích,“ vyjádřila se pro Deník Kotalová a pokračovala: „Když při kontrolách narazíme na falzifikáty, zboží zabavíme a prodejci udělíme pokutu podle množství prodávaných padělků. Zadržené věci je pak možné podle stavu poslat na humanitární účely, jinak jsou zlikvidovány.“

Příběh rozpadlých kalhot

O (ne)kvalitě zboží nabízeného prodejnou snázvem Mladá móda se přesvědčil izákazník, který si vtomto obchodě nedávno zakoupil „značkové“ riflové kalhoty za cenu, která byla jeho peněžence příjemná.

„Kalhoty se mi líbily, seděly mi, a tak jsem neváhal a koupil je. Myslel jsem si, že jsou levné kvůli tomu, protože jde třeba odoprodej daného typu riflí dané značky. Osvém omylu jsem se ale přesvědčil asi za dva měsíce, kdy se na mně gatě prostě rozpadly,“ popsal svůj omyl při nákupu mladý muž zOstravy, který nechtěl uvést své jméno. Redakce ho však má kdispozici.