Z osmadevadesáti přihlášených fasád domů se nejvíce zamlouvalo pět objektů, na jejichž nominaci se shodli všichni porotci. „To ale neznamená, že tyto objekty se musejí nutně stát vítězi,“ uvedl autor soutěže Tomáš Závada.

Podmínkou účasti v tomto ročníku soutěže bylo dokončení fasády v roce 2007. Soutěžit nemohou novostavby, ale jen rekonstruované objekty. Po zúžení výběru přihlášených fasád budou porotci v dalších dnech prohlížet vybrané fasády domů na vlastní oči a budou zjišťovat i jejich řemeslné provedení a další. Také v letošním roce se soutěží ve čtyřech kategoriích: rodinné domy, bytové domy (dům řadový, činžovní), správní a průmyslové objekty a panelové domy.

Slavnostní vyhlášení soutěže se uskuteční 26. března v ostravském klubu Parník. Ceny bude letos předávat hejtman Evžen Tošenovský, který také letos převzal nad soutěží záštitu. „Hlavním cílem soutěže je motivovat obyvatele, majitele domů, stavební firmy i výrobce a dodavatele nejrůznějších materiálů k prezentaci dobře odvedené práce, kvalitního řemesla i komplexních služeb. Profesionálně rekonstruovaná fasáda, která je navíc architektonicky krásná, přináší užitek nejen obyvatelům domu, ale i okolnímu prostředí, ve kterém se dům nachází. Platí to, že fasáda je vizitka majitelů domů i firem, které ji realizovaly,“ vysvětluje architekt Jan Zelinka, který je už třetím rokem předsedou odborné komise soutěže.