„Novým investorům už nemáme téměř co nabídnout,“ souhlasí Josef Havelka, ředitel závodu Odra státního podniku Diamo, který spravuje průmyslové areály zavřených dolů v regionu. Takzvané brownfieldy, bývalé průmyslové areály, tak podle něj budou pro další investory jednou z mála možností, jak se na severovýchodě republiky usadit. „O brownfieldy začíná být zájem,“ dodal šéf Diama.

Vzrůstající poptávku potvrzuje také Patrik Reichl, ředitel divize Regiony agentury CzechInvest, která se nevyužívanými areály bývalých průmyslových lokalit dlouhodobě zabývá. Státní podnik Diamo zbavuje plochy bývalých šachet v kraji starých ekologických zátěží a přivádí je k životu. Za pět let od doby, kdy Diamo dostalo do své správy zavřená důlní díla od OKD, převedlo práva, darovalo či prodalo téměř polovinu ploch, které mělo ve své správě. Byly to areály František, Žofie, Cingr, Svinov, Nová Bělá a Řepiště. Ve všech areálech převedených na nové vlastníky se dále podniká.

Využití brownfieldů se věnovala i konference Průmyslová krajina-limity, kterou v Hornickém muzeu OKD Pod Landekem uspořádalo tento týden Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.