Jsou tomu bezmála dva roky, co skupina RPG Real Estate převzala rozsáhlý bytový fond nacházející se v celém Moravskoslezském kraji od těžební společnosti OKD. Po celou tu dobu zhruba sto tisíc nájemníků netrpělivě čekalo na vyjádření, které by jim jasně řeklo, co mohou čekat. „Prodají nám byty, nebo ne?“ ptali se netrpělivě.

Ti nejhorlivější dokonce nedávno založili sdružení s názvem bytyokd.cz, které si klade za cíl seskupit nájemníky toužící po koupi bytu a dosáhnout společně jejich prodeje. Nyní to vypadá, že budou mít smůlu…

„Chceme provádět více oprav, a tím i nabízet stále lepší bydlení,“ vyjádřil se totiž při příležitosti představování loňských investic Petr Skrla, výkonný ředitel RPG RE, a vzápětí dodal: „O prodeji svěřených bytů neuvažujeme. Jsme soukromý vlastník a nikdo a nic nás nemůže tlačit, abychom se k takovému kroku odhodlali. Nejsme k tomu vázáni žádnou povinností.“

Svými posledními větami tak reagoval například na aktivity již zmiňovaného sdružení. Jeho zástupce Roman Macháček není těmito slovy překvapený. Vyklidit pole tedy nehodlá.

„Podle nás jsou tato vyjádření v naprostém rozporu s předchozími prohlášeními vlastníka skupiny RPG pana Bakaly, která stále bereme jako závazná. Ptám se, kde je slibovaný projekt, který má umožnit stávajícím nájemníkům realizovat bezproblémový odkup bytů včetně právního a jiného poradenství? Pokud by přestal platit slib o prodeji bytů, který dal nájemníkům tento vlastník před třemi lety, poškodil by v očích veřejnosti svou serióznost,“ sdělil Deníku Macháček s tím, že sdružení bude dále dělat vše pro to, aby čerstvé rozhodnutí RPG RE zvrátilo.

„Budeme nadále usilovat o prodej bytů. Půjdeme za tím naprosto nekompromisně,“ dodal ještě Roman Macháček.

Prodej bytů RPG není na pořadu dne

Psal se počátek října loňského roku, když Petr Skrla v exkluzivním rozhovoru pro Deník slíbil, že na začátku letošního roku bude známa jasná vize kolem budoucnosti bytů RPG. Přišlo ale jaro, a stále nic. Už tak netrpěliví nájemníci začínali být více a více nervózní. Na klidu jim nepřidal ani vznik sdružení bytyokd.cz, které začalo rozjíždět na plné obrátky aktivity, které by měly nynějšího vlastníka rozsáhlého bytového fondu zděděného od společnosti OKD přimět k prodeji bytů. Skrla těmto krokům a dalším spekulacím takzvaně utnul tipec až včera. Novinářům jednoznačně sdělil, že RPG svěřené byty prodávat nehodlá. V dalším rozhovoru pro Deník pak popsal blíže další strategii skupiny, která zprostředkovává střechu nad hlavou zhruba sto tisícům lidí v tomto kraji.

Proč jste s vyjádřením tak dlouho otáleli?

Člověk pracuje a pracuje, a úplně zapomene na komunikaci s médii (smích). Pravda je, že trvalo trochu déle, než jsem původně očekával, než se přesně vyprofilovala naše konečná strategie. Teď tedy můžu svědomitě říct, že chceme svěřený bytový fond držet a více ho opravovat.

Byty tedy neprodáte. Co ale říkáte na vznik sdružení, které usiluje o jejich prodej?

Respektuji aktivity tohoto sdružení, i když nevím, co za ním stojí. Ale je mi jasné, že celá řada nájemníků chce vědět, co s nimi bude. Vzkazuji jim tedy, že jsme soukromý vlastník a nikdo nás nemůže tlačit k tomu, abychom byty prodávali. Navíc se těchto aktivit začínají chytat spekulanti, což škodí všem zainteresovaným stranám.

Takže jste se jasně vymezili. Co tedy s byty chystáte dál?

Nejprve budeme investovat tam, kde to má největší smysl. Chceme opravovat celky domů, při nichž se dá ovlivnit život v celé lokalitě. Spolupracovat na tom hodláme i s danými městy. V důsledku je naším záměrem poskytovat pružně širokou nabídku bytů k nájemnímu bydlení. V praxi to například znamená, že starší lidé, kteří dnes bydlí ve velkém bytě, dostanou podle svých potřeb příjemné menší bydlení, a naopak velká rodina přejde z malého bytu do většího, protože právě takový zrovna potřebuje.

Zmiňoval jste prioritní oblasti pro rekonstrukce domů. Můžete je blíže specifikovat?

Jsou to místa, kde máme větší koncentraci majetku. V Ostravě je to Poruba nebo třeba oblast ulice Ostrčilovy v centru města. Dále pak třeba Hlavní třída v Havířově nebo Karviná-Nové Město. Těžko se naopak investuje do oprav domů, kde je to na první pohled ztracená investice. Jako příklad můžu uvést vchod o šesti bytech v Orlové, v něž na nájmu vybereme něco přes pět tisíc korun měsíčně celkem. Oprava tohoto domu by ale spolkla aspoň sedm milionů, což je pro nás nereálné. Navíc se stává, že když už v takových místech něco opravíme, tak je to za chvíli znovu rozbité. Musíme proto postupovat efektivně.

To je jak? Lidé si stěžují na to, že platí nájmy, a vy nic neděláte. Končí jejich peníze opravdu v opravách?

Do oprav jde rok od roku více peněz. Oproti roku 2004 budeme letos do revitalizace našeho bytového fondu investovat o pětašedesát procent více prostředků. Všechny peníze, které vybereme na nájmu, investujeme zpět do provozu společnosti a především do oprav. Dokonce to ještě částečně dotujeme, takže určitě nejsme nijak ziskoví.

Nájemníci to ale nevidí. Buďte proto konkrétnější. Co jste opravili v loňském roce?

Loni jsme do oprav nalili 632 milionů korun. Čtvrtina z toho šla na akutní opravy a havárie. Z průzkumu, který jsme si mezi našimi nájemníky nechali nedávno udělat, víme, že největším trápením jsou špatná okna. Přes sto milionů korun jsme proto loni investovali do jejich výměny. Další peníze šly na střechy, fasády, výtahy, rozvody či úpravy společných prostor.

Vaše aktuální zpráva o tom, že byty prodávat nebudete, zřejmě všechny vaše nájemníky příliš nepotěší. Proč by podle vás měli být rádi, že bydlí v bytě RPG?

Za prvé je to pro ně levnější, než kdyby měli být v osobním vlastnictví. Navíc je to bezstarostné, protože se nemusejí starat o opravy, údržbu, dohadovat se s dalšími vlastníky bytů o tom, co je třeba na domě potřebné opravovat dříve a co později. I když s tím zatím někteří nebudou souhlasit, nabídneme našim nájemníkům reálně kvalitní bydlení, které bude reagovat na jejich potřeby. Chceme prostě pružně nabízet nájemní bydlení všem skupinám – jak třeba studentům, začínajícím rodinám či důchodcům, tak v neposlední řadě i těm, kteří jsou finančně dobře zajištěni.