Petr Cubera, ředitel společnosti Bydoza CZ, která se bude na těžbě lagun podílet, upřesnil, že díky tomu bude možné přimíchávat práškové vápno pod zemí přímo do obsahu lagun. „Smícháním obsahu lagun s vápnem dojde ke změně fyzikálních a mechanických vlastností. Tato metoda je velmi šetrná k okolnímu životnímu prostředí, při těžbě lagun dosáhneme minimální prašnosti,“ upřesnil Cubera.
Bydoza CZ přitom bude využívat stroj Allu PM 500, což je v podstatě nástavec na nosný bagr nebo rýpadlo. Stroje tak mohou být využívány v jednom místě na více druhů prací. „Samotná montáž je velmi jednoduchá a zařízení nevyžaduje samostatnou obsluhu. Tu zajišťuje pracovník přímo z kabiny rýpadla, případně bagru,“ vysvětlil dále Cubera.
Z lagun se podle něj bude těžit už sypký materiál, který půjde velmi dobře zpracovávat pro výrobu paliva či palivových směsí. Podle Cubery toto řešení umožní snížit nároky na přepravu neupravených odpadů těžených z lagun, a tím i nepříznivé vlivy na životní prostředí v bezprostředním okolí lagun.
Do obsahu lagun, který tvoří zejména zbytky vyjetých motorových olejů, se kromě vápna bude přidávat také uhelný prach. Hmota se poté bude spalovat například v elektrárně v Dětmarovicích, v Třinci a také několika cementárnách v celé republice.
Ostravské laguny jsou produktem odpadů z chemičky, která byla v provozu celé minulé století. Patří k největším ekologickým zátěžím v republice. V devadesátých letech minulého století vláda spoléhala na to, že se s lagunami nejlépe vypořádá soukromý majitel. Prodala proto chemičku Ostramo podnikateli Vítězslavu Vlčkovi. Nakonec však stát vykoupil laguny za symbolickou korunu zpět, o zamořené území se od té doby stará státní podnik Diamo.